Спеціальні потреби

Розмaїття культур - 2001-11-02


ВСТУП: У НАШОМУ НАСТУПНОМУ СЮЖЕТІ МИ НЕ ПОКАЖЕМО БАРАБАНА ТАЙКО. ЩОБ ПОЧУТИ ЦЕЙ СВОЄРІДНИЙ ЯПОНСЬКИЙ ІНСТРУМЕНТ, МУСИТЕ ПОЇХАТИ В ЯПОНІЮ АБО ЧЕКАТИ, КОЛИ НА НЬОМУ ЗНОВУ ГРАТИМУТЬ ЧЛЕНИ ТЕАТРУ ЕТНІЧНИХ ТАНЦІВ У МІННЕАПОЛІСІ. БАЧИТЕ, ЦЕЙ КОЛЕКТИВ ПЛЕКАЄ В АМЕРИЦІ КУЛЬТУРУ КІЛЬКОХ ДЕСЯТКІВ КРАЇН СВІТУ, ВІД КОСТА РІКИ І ПАКИСТАНУ ДО ТІБЕТУ І САУДІВСЬКОЇ АРАВІЇ. ЯК ІНФОРМУЄ СВЯТОСЛАВ НОВИЦЬКИЙ, НАЙНОВІШИЙ СПЕКТАКЛЬ ЦЬОГО ТЕАТРУ, КОМЕДІЯ ПІД НАЗВОЮ «ВІСІМ МІННЕСОТЦІВ І БОЛГАРИН», ПРЕДСТАВЛЯЄ КУЛЬТУРУ СХІДНОЇ ЄВРОПИ.

ІНТЕРШУМ: тaнцюристи

ТЕКСТ: ЗДАВАЛОСЯ Б, ЩО МИ В ЯКІЙСЬ СХІДНО-ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КРАЇНІ. АЛЕ НІ. ЦЕ МИ В АМЕРИЦІ ДЕ МІЖ ЦИМИ ВИКОНАВЦЯМИ РУМУНСЬКОГО НАРОДНОГО ТАНКУ, НЕМАЄ ЖОДНОГО РУМУНА!

ІНТЕРШУМ: тaнцюристи

ЦЕ ТАНЦЮВАЛЬНИЙ АНСАМБЛЬ ПІСЕННО-ТАНЦЮВАЛЬНОГО КОЛЕКТИВУ «ЕТНІК ДАНС ТІАТЕР» В МІННЕАПОЛІСІ, ШТАТ МІННЕСОТА. ЧЕРГОВИЙ НОМЕР ВИСТУПУ – «НА ЛЕГКО» - ПІД НАЗВОЮ «ВІСІМ МІННЕСОТЦІВ ТА ОДИН БОЛГАРИН». КОНФЕРАНСЬЄ - ОЛЕНКА, АМЕРИКАНКА УКРАЇНСЬКОГО РОДУ. ТУТ ВОНА ПОЯСНЮЄ ТОНКОЩІ У МОВАХ:

Оленкa: «Ви почуте вигук ‘ііі’ – це добрий вигук, і ми хочемо щоб ви нам з цим допомогли. Але знайте, що це – македонське ‘ііі’, і не слід його плутати з болгарським ‘ііі’. (сміх) Давайте спробуєм всі разом: ‘ііі’…(пауза). Це звучало трохи по-болгарськи. (сміх) Але нічо…»

«You’ll be hearing the sound of ‘ee’ and this is a good sound and we would like for you to be helping with this. Now there’s the difference, you know – this is the Macedonian ‘ee’ not to be confused with the Bulgarian ‘ee’. (laughter) So let’s practice this together. ‘One, two three. EE’ (pause). That sounded a little Bulgarian, but all right.” (laughter).

НАРОДНІ СПІВИ МАКЕДОНІЇ ТА ІНШИХ КРАЇН ВИМАГАЮТЬ ОСОБЛИВОГО СТИЛЮ, ЯКИЙ СПІВОЧА ГРУПА «МІЛА» ВИКОНУЄ НЕНАЧЕ УРОДЖЕНЦІ ТИХ КРАЇН. КЕРІВНИК ГРУПИ – СЕСТРА ОЛЕНКИ, НАТАЛЯ, ОЧЕВИДНО ТАКОЖ УКРАЇНСЬКОГО РОДУ. ІНШІ – РОДУ ШВЕДСЬКОГО, ІРЛАНДСЬКОГО ТА НОРВЕЗЬОК-НІМЕЦЬКОГО. СЕРЕД ТАНЦЮРИСТІВ, СПІВАКІВ ТА ОРКЕСТРУ – АМЕРИКАНЦІ РІЗНОГО ПОХОДЖЕННЯ, НЕ МЕНШ НІЖ З ДВАДЦЯТИ НАРОДІВ. ПРОТЯГОМ ДВАДЦЯТИ-СЕМИ РОКІВ СВОГО ІСНУВАННЯ КОЛЕКТИВ ВИСТУПАВ ДВАДЦЯТЬМА СІМОМА МОВАМИ, І ПРЕДСТАВЛЯЄ КУЛЬТУРУ П’ЯТДЕСЯТИ ДВОХ КРАЇН СВІТУ.

ВИЗНАНИЙ ҐЕНІЙ ЦЬОГО КОЛЕКТИВУ – ДОНАЛЬД ЛЯКОРС – ОДЕРЖИМИЙ ЗАСНОВНИК І МИСТЕЦЬКИЙ КЕРІВНИК, ЯКИЙ ТУТ ТАНЦЮЄ АЛБАНСЬКИЙ ТАНОК. ПРАЦЯ З КОЛЕКТИВОМ – ЦЕ ЛЯКОРСА ПРИСТРАСТЬ, А ЗАРОБЛЯЄ ВІН СОБІ НА ЖИТТЯ, ПРАЦЮЮЧИ ПЕРУКАРЕМ. А ОСЬ І ТОЙ ОДИНОКИЙ БОЛГАРИН, ПРО ЯКОГО МОВА В НАЗВІ ЦЬОГО КОНЦЕРТУ. ВІН ВІРТУОЗНО ГРАЄ НА МУЗИЧНОМУ ІНСТРУМЕНТІ «ҐАДУЛКА», ЗВУК ЯКОГО ХТОСЬ СХАРАКТЕРИЗУВАВ ЯК ‘ЗВУК СКРИПКИ ЯКА ЗАСТУДИЛАСЯ’.

Дональд Лякорс – керівник колективу: «Після скандинавсько-американських, в нас є техаські пісні».

«After the Scandinavian-American we have Tejano (Texas) songs».

І ВСЕ ЦЕ ПОТРЕБУЄ ІНТЕНСИВНОЇ ПІДГОТОВКИ, ОСОБЛИВО, ПЕРЕД ЗАКОРДОННИМИ ГАСТРОЛЯМИ. В ЦЕЙ ЧАС ВОНИ ГОТУЮТЬСЯ ДО ВИСТУПУ В ЧЕСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ. МИНУЛОГО РОКУ – ВИСТУПАЛИ В БОЛГАРІЇ. В ЧЕХІЮ ВОНИ ВЕЗУТЬ СПІВИ Й ТАНЦІ РІЗНИХ НАРОДІВ, ПРЕДСТАВНИКИ ЯКИХ ПОСЕЛИЛИСЯ В АМЕРИЦІ. ЦЕ ВКЛЮЧАЄ ВЕЛИКЕ ПОСЕЛЕННЯ ВИХІДЦІВ ІЗ СКАНДИНАВІЇ – ЯКИХ НАЙБІЛЬШЕ В МІННЕСОТІ. TYT ТАНЦЮРИСТИ ІНСЦЕНІЗУЮТЬ ПЕРШІ КРОКИ ШВЕДІВ НА НОВІЙ ЗЕМЛІ, ДЕ РІДНА КУЛЬТУРА ПЕРЕПЛІТАЄТЬСЯ ІЗ КУЛЬТУРОЮ НОВОЇ БАТЬКІВЩИНИ.

ВПЛИВ ІСПАНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ В ШТАТІ ТЕХАС, ПЕРЕДАЄ СПІВУЧИЙ АНСАМБЛЬ «МІЛА».

ОРКЕСТР – ТРЕТІЙ ЕЛЕМЕНТ КОЛЕКТИВУ, ЯКИЙ ІНКОЛИ Й САМ ВИСТУПАЄ. ПОВНИЙ КОЛЕКТИВ СКЛАДАЄТЬСЯ З СІМОХ МУЗИК, ДЕВ’ЯТЬОХ СПІВАКІВ, І ДВАДЦЯТИ П’ЯТИ ТАНЦЮРИСТІВ. ОСНОВНЕ ФІНАНСУВАННЯ КОЛЕКТИВУ – ЧЕРЕЗ ФУНДАЦІЇ ТА ОКРЕМІ ПОЖЕРТВИ.

ЩОРОКУ КОЛЕКТИВ «ЕТНИК ДАНС ТІАТЕР» СТАВИТЬ ПОНАД ТРИСТА ПРОГРАМ, ВКЛЮЧНО З СЕМІНАРАМИ ПО ШКОЛАХ ТА ВИСТУПАМИ ЗА КОРДОНОМ. «І-ДІ-ТІ», ЯК ЇХ НАЗИВАЮТЬ, ВИСТУПИВ ДОСІ НА П’ЯТЬОХ ІЗ СЕМИ КОНТИНЕНТІВ СВІТУ. ДЛЯ ЧУЖОЇ ПУБЛІКИ, ЗВІСНО, ТРЕБА ПОКАЗАТИ Й СУТО АМЕРИКАНСЬКЕ, ЯК ОТ «СВІНҐ».

НУ Й НЕ МОЖНА ЗАБУТИ АМЕРИКАНСЬКИХ КАУБОЇВ.

ЩЕ ОДНА УКРАЇНОЧКА: НАТАЛКА БРИНЬ… НІЧИМ НЕ ПОСТУПАЄТЬСЯ ТЕХАСЬКІЙ КРАСУНІ … А ТАНЦЮЄ – З «ЧИСТИМ» АМЕРИКАНЦЕМ, ЕТНІЧНІ КОРЕНІ ЯКОГО ГУБЛЯТЬСЯ В ДАВНИНІ. ТА Ж НАТАЛКА ВИСТУПАЄ В РОЛІ ГРОМАДЯНКИ П’ЯТДЕСЯТОГО ШТАТУ АМЕРИКИ – ГАВАЇВ.

ІНТЕРШУМ:

ПІСНІ І ТАНЦІ – І НАРОДНІ СТРОЇ БАГАТЬОХ НАЦІЙ, ДОПОМАГАЮТЬ РОЗУМІННЮ КУЛЬТУР НАРОДІВ, КАЖЕ МИСТЕЦЬКИЙ ДИРЕКТОР ДОНАЛЬД ЛЯКОРС. ВІН ПЕРЕКОНАНИЙ, ЩО МИР В СВІТІ МОЖЛИВИЙ, КОЛИ Б НА НАРОДИ ДИВИЛИСЯ З ІНШОЇ ПЕРСПЕКТИВИ, НЕ ВИКЛЮЧНО З ПОЛІТИЧНОЇ, АЛЕ Й З ПЕРСПЕКТИВИ КРАСИ ЇХНІХ КУЛЬТУР.

СВЯТОСЛАВ НОВИЦЬКИЙ, ВІКНО В АМЕРИКУ.

СЛІД ЗАУВАЖИТИ, ЩО СВЯТОСЛАВ НОВИЦЬКИЙ ПОВІДОМЛЯВ ПРО ПОДІЮ ДО ЯКОЇ ВІН МАЄ ОСОБИСТЕ ВІДНОШЕННЯ, БО ДВА ЧЛЕНИ ЦЬОГО АМАТОРСЬКОГО КОЛЕКТИВУ, ОЛЕНКА І НАТАЛКА, ЙОГО РІДНІ ДОЧКИ. ТЕАТР ЕТНІЧНИХ ТАНЦІВ ЗАПРОШУЄ ВАС НА ВІРТУАЛЬНІ ВІДВІДИНИ НА ВЕБСТОРІНЦІ: www.ethnicdancetheatre.com

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG