Спеціальні потреби

Табачник не збирається йти у відставку


Попри бурю протестів, викликаних його призначенням на посаду міністра освіти і науки, Дмитро Табачник у відставку не піде. Про це міністр сказав журналістам після першого засідання новосформованого уряду в середу. Як він пояснив, існування різних думок є нормальним для демократичного суспільства. Хтось підтримує його призначення, хтось ні, але це не може змусити його піти з уряду.

Що ж до звинувачень в українофобстві, які лунають на його адресу, то Табачник назвав їх «брехливими», а себе означив як жертву «полювання на відьом». При цьому, однак, міністр пообіцяв, що його особисті політичні погляди не впливатимуть на офіційну діяльність на чолі міністерства:

Дмитро Табачник
Дмитро Табачник

«Не треба плутати мої політичні погляди, тим більше під час виборчої кампанії, з офіційною діяльністю», – наголосив Табачник. Він запевнив також, що його рішення на посаді не суперечитимуть Конституції і законам України.

А тим часом заклики до одіозного міністра подати у відставку лунають не лише з опозиційного табору, а й від колег із правлячої Партії регіонів. Добровільно піти – це було б чесно і на користь команді, – вважає заступник глави адміністрації президента Ганна Герман. Про це соратниця Януковича сказала у середу в інтерв’ю Інтернет-виданню «Острів»:

«На мою думку, незважаючи на те, що Дмитро є фахівцем, що він – інтелектуал, його антиукраїнські висловлювання викликають роздратування у значної частини суспільства. Він міг би сказати: «Оскільки я став яблуком розбрату, я мушу піти». І це було б чесно, і пішло б на користь нашій команді, і він би виріс в очах суспільства завдяки такому кроку», – зауважила Герман, коментуючи акції протесту, викликані призначенням Табачника. Водночас вона визнала: навряд чи новопризначений урядовець вчинить саме так.

Схоже, не в захваті від нового призначення й інший впливовий колега міністра, віце-прем’єр Борис Колесников. Свого часу він назвав Табачника «дешевим клоуном» і, як виглядає, не змінив своєї оцінки й сьогодні. Принаймні на запитання, поставлене журналістами, чи не змінилась його думка після призначення Табачника міністром освіти, віце-прем’єр відповів: «З того часу я не почув аргументів, які б це спростовували».

А тим часом студентські бунти проти нового очільника Міносвіти наростають. До акцій протесту в Івано-Франківську, Тернополі, Херсоні долучився Львів. У середу тут відбувся п’ятитисячний мітинг з вимогою відставки Табачника. Львівські студенти розвісили на пам’ятниках Шевченку і Франку плакати з написом «Заберіть Табачника, або я йду звідси».

А у Києві протестувальники прийшли під стіни самого Міністерства освіти. На учасників театралізованої акції «Табачника – на смітник історії» там уже чекали прихильники нового міністра. Не обійшлося без бійки та втручання міліції.

Призначення розкритикував очільник одного з найпрестижніших вишів України – Національного університету Києво-Могилянська академія Сергій Квіт. В оприлюдненій у середу заяві президент «Могилянки» назвав призначення одіозного історика «відвертою несподіванкою», а нагадавши деякі з радикальних висловлювань урядовця, зауважив: ідеться навіть не про ксенофобію, «Йдеться про ненависть до українців та української культури з боку міністра, який відповідає за державну політику в освітній галузі», – наголосив Квіт.

Нагадаємо: 11 березня Дмитро Табачник був призначений міністром освіти і науки України. У наукових, політичних та експертних колах професор Табачник має скандальну репутацію українофоба. Він, зокрема, ставить під сумнів українську ідентичність, пропонуючи натомість концепцію «російсько-української культури». До найвідоміших висловлювань професора належить, зокрема, те, що «галичани – це лакеї, які ледве навчилися мити руки і які практично не мають нічого спільного з народом Великої України».

XS
SM
MD
LG