Спеціальні потреби

Експерти про виклики у закордонній політиці США


Американські науковці і експерти кажуть, що імідж Сполучених Штатів у світі є надзвичайно важливим для безпеки країни, ефективнішої закордонної політики і що він повинен бути привабливим, як для інвесторів так і для талановитої молоді, що прагне здобути освіту. Хоч образ США поліпшився закордоном із приходом до влади Барака Обами, оглядачі вважають, що головні виклики в америкнській закордонінй політиці залишилися, а, зокрема, цеь стосується мусульманських країн.

Проведене торік опитування Дослідницьким центром «П’ю» у США вказує на значне поліпшення сприйняття у світі образу Сполучених Штатів та його уряду,за винятком таких мусульманських країн, як Туреччина та палестинських територій.

Керівник цього центру Ендрю Когут зазначив на слуханнях у Конгресі США, що проведені дослідження вказують на пов’язаність цієї проблеми з таким давнім американським союзником, як Ізраїль.

«На підставі довголітніх опитувань, ми можемо зробити припущення, що, фактично, не слід очікувати значного поступу допоки мусульманські країни не побачать Сполучені Штати, як такі, що схильні справедливо підійти до ізраїльсько-палестинської ситуації. І хоч президента Обаму сприймають тепер у позитивнішому світлі, але деякі мусульмани, опитані торік, далі переконані, що Обама повинен бути справедливішим у цьому відношенні».

Ендрю Когут каже, що перебування американських військ в Іраку і Афганістані - двох мусульманських країнах - також не допомагає поліпшнню америкаснького іміджу. Лише одна ділянка, як вказує опитування, викликає у мусульман прихильне ставлення: підхід Сполучених Штатів до бізнесу і комерційної діяльності.

«У моєму розумінні - це те що нам потрібно,- додає Ендрю Когут,- і я сподіваюся, що стратегічна програма громадської дипломатії Державного Департаменту буде зосереджена на тому, щоб натиснути правильну кнопку».

Професор Гарвардського університету Джозеф Най каже, що навіть маючи кращий імідж у Європі, ніж у мусульманських країнах, американському урядові все таки нелегко переконати європейських лідерів, щоб вони допомогли військовою силою в Афганістані, чи з переміщенням запідозрених у тероризмі в’язнів із Ґвантанамо:

«Можна сказати, що «так», є деякі позитивні результати внаслідок поліпшення репутації (США), що відображають опитування «П’ю», але цього не слід переоцінювати. Це скромний результат і не дуже вагомий».

Джозеф Най вважає, що Сполучені Штати повинні проявити світове лідерство у галузі «суспільних благ», як він це називає, і підтримувати розвиток зеленої енергії, міжнародні заходи щодо кліматичних змін, а не представляти себе в уяві людей, як військова надпотуга, що діє односторонньо.

«Проблема впродовж останніх кількох років у тому, що ми експортуємо, радше, страх, ніж надію», - додає американський професор.

Він вказує на важливість ролі засобів масової інформації, що стають дедалі різноманітніші та доступніші. Коли надходять повідомлення про людські жертви - внаслідок бомбардувань американських сил, чи знущання над в’язнями - це здатне спонукувати, радше, до посилення тероризму, ніж його зменшення.

«У міру того, як порушуються Сполученими Штатами права людини, чи витворюється погана репутація такими знімками, як наприклад, знущаннями над в’язнями у тюрмі Аль-Граїб, до тої ж міри ми допомагаємо нашим ворогам вербувати прихильників. Хтось сказав, що в сучасному світі перемагають не тільки ті, в кого є зброя; але й ті, хто вміє краще розповідати. І якщо ми не спроможні донести світові нашу розповідь - то ми даємо їм матеріал для їхньої розповіді, для збільшення вербування людей», - каже професор Най.

Третій експерт, Майкл Веллер із американського Центру політики безпеки, каже, що Сполучені Штати мусять бути агресивніші у висвітлюванні негативних фактів про ворогів-терористів, викриваючи їх справжнє обличчя. Він приводить приклад із контроверсійною ядерною програмою Ірану та верховним лідером цієї країни Алі Хаменеї.

«Він представляє себе надзвичайно моральною особою, скромним чоловіком із скромними потребами, але цими днями в газеті повідомлялось, що вартість його майна оцінюється у 30 мільярдів доларів», - додає експерт.

Дискредитування іранського верховного лідера, а ткож терористичних вожаків, на підставі знайденої інформації, що перечить уяві про них, як про бездоганних людей, дасть поштовх до подальшої їх ізоляції та викриватиме їх справжні наміри. Перемога на інформаційному полі бою, каже Майкл Веллер, наближатиме досягнення таких цілей американської політики, як приборкання тероризму і утримання Ірану від розробляння ядерної зброї. А це також сприятиме поліпшенню іміджу Сполучених Штатів у світі після років сталого знепаду.

XS
SM
MD
LG