Спеціальні потреби

Анкара  закликає США заблокувати резолюцію про геноцид вірмен


Туреччина попереджає адміністрацію президента Обами про можливість негативних дипломатичних наслідків, якщо США не заблокує резолюцію про визнання масових убивств вірмен під час Першої світової війни, в Османській імперії, геноцидом.

Не зобов’язуючу резолюцію про геноцид вірмен схвалив Комітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США. За неї проголосували 23 конгресмени, а проти - 22.

Резолюція визнає вбивство вірмен в Отаманської імперії геноцидом.

Майже негайно, у відповідь на це, турецький уряд відкликав свого посла у США на консультації до Анкари.

Міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу, як повідомляють мас-медія, сказав під час прес-конференції, що адміністрація США не приклала досить зусиль, щоб заблокувати голосування у справі геноциду в Комісії із закордонних справ Палати представників. Він, однак, висловив сподівання, що адміністрація стримає передання цієї резолюції на розгляд Палаті представників у повному її складі.

Міністр Давутоглу зазначив, що Туреччина рішуче наміряна далі прикладати зусилля для нормалізації стосунків із Вірменією і наголосив, що вона є проти чинення будь-якого тиску з зовні у цій справі.

Туреччина і Вірменія підписали у жовтні домовленість про нормалізація відносин, але парламент Туреччини поки що її не ратифікував.

Президент Обама під своєї виборчої кампанії у 2008 році обіцяв визнати вбивство вірмен актом геноциду. Втім, ставши президентом, він називає це «найбільшим злодіянням» 20 віку, а не актом геноцидом. Сполучені Штати співпрацюють з Туреччиною та Вірменією у справі взаємного примирення, і Білий Дім відзначає певний поступ у цьому напрямку. Адміністрація президента зверталась раніше до Комітету Палати представників взяти до уваги те, щоб схваленням резолюції не образити Туреччину.

Держсекретар Гилларі Клинтон згадала про це у розмові з кореспондентами у столичному Сан Хосе, в Коста-Ріка:

« Ми обоє - президент Обама і я - чітко дали до зрозуміння, як торік так і цього року, що будь-які дії Конгресу у цій справі не відповідні, з нашого погляду, і ми їх не підтримуємо».

Держсекретар розмовляла з головою Комітету із закордонних справ Палати представників, демократом Говардом Берманом, ще заздалегідь до схвалення резолюції, і закликала його відкласти будь які слухання, чи голосування у цьому питанні.


Втім Берман не відреагував на ці слова і лише зауважив, що американсько-турецькі відносини залишатимуться міцними не залежно від результатів голосування:

«Я переконаний, що турки, не зважаючи на все ці заяви сьогодні, в основному визнають, що американсько-турецький альянс є, попросту, занадто важливим щоб їм могла перешкодити не зобов’язуюча резолюція схвалена Палатою представників».

Конгресмен Берман та інші прихильники резолюції кажуть, що моральним обов’язком Сполучених Штатів є виступати проти геноциду, щоб запобігти повторенню будь-яких подібних випадків.

Конгресмен-республіканець Ден Бартон голосував проти резолюції про геноцид, посилаючись на важливість американських баз військово-повітряних сил у Туреччині для подальший американських військових операцій в Іраку та Афганістані:

«Усвідомлюючи, що нам доведеться колись вдатись до певних військових дій, можливо навіть проти Ірану, то було б доцільним мати якомога більше друзів у тій частині світу».

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі поки що не згадувала про те, чи резолюцію про вірменський геноцид буде передано на голосування у Палаті представників у повному її складі.

Комітет із закордонних справ схвалив подібну резолюцію про геноцид вірмен у 2007 році. Завдяки наполегливим домаганням тодішнього президента Джорджа Буша, вона не була передана на голосування Конгресу.

Вірменія похвально висловилася про прийняту резолюцію . Міністр закордонних справ Едуард Налбандян каже, що це є «доказом» американській відданості «універсальним людським цінностям» і важливим кроком вперед, для запобігання будь-яким злочинам проти людства.

Вірмени кажуть, що турки Османської імперії знищили 1.5 мільйона людей впродовж 1915-1923 років. Однак, Туреччина рішуче відкидає спроби називати це масове вбивство геноцидом і каже, що під час громадянської війни загинуло значно менша кількість вірмен, зазначаючи при цьому, що тоді гинули також і турки.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG