Спеціальні потреби

У США останню шану віддали Роману Купчинському

Романа Купчинського ховали з військовими почестями на Арлінгтонському кладовищі, що неподалік столичного Вашингтона. Родина, друзі та колеги прощалися з людиною, яка стала героєм двох країн - США та України. Вже після смерті до його численних військових нагород додалась ще одна. Посмертно Служба безпеки України нагородила Романа Купчинського Хрестом Доблесті за його внесок у справу становлення та розбудови України.

Роман Купчинський розпочав свою проукраїнську діяльність ще за довго до того, як у світі почули про такий народ, як українці. Як розповідають його колеги та друзі - активісти українського руху - ніхто тоді на Заході навіть не замислювався над тим, що у середині Європи існує 52-мільйонна нація, без держави. І понад 20 років свого життя Роман Купчинський присвятив тому, щоб поширити знання про Україну серед політичної та дослідницької еліти у світі.

Говорить віце-президент американського Національного фонду сприяння демократії Надія Дюк:

«У 80-их роках, коли він був президентом дослідницької корпорації «Пролог», щодня його ціллю було: що я можу зробити для України сьогодні, щоби була незалежність, свобода, щоб українці могли виявити своє українство духовно, в літературі, політиці… Я думаю, що Роман Купчинський дуже допоміг у тому, щоб сформувати знання і бачення України у світі».

Після завершення проекту «Пролог» на початку дев’яностих Роман Купчинський очолив українську службу Радіо «Свобода».

Розповідає нинішній директор Української служби Радіо «Свобода» Ірина Халупа:

«За керівництва Романа Купчинського ми увійшли у цифрову епоху. У зв’язку з новими технологіями Роман бачив багато можливостей в Україні. Він відкрив український корпункт, збудував мережу українських журналістів. Він також знайшов партнера і ми були однією з перших служб радіостанції `Свобода`, яка мала солідного, гарного партнера - ФМ станцію радіо `Довіра`. І ми тоді мали шестигодинну програму, яку слухали чимало українців».

Роман Купчинський продовжував свою роботу на користь України і після того, як пішов з керівництва радіо «Свобода». Останніми роками він працював головним редактором «Звіту про організовану злочинність і корупцію», у якому багато писав про корупцію в Україні, та став експертом з питань корупції в енергетичній сфері, до якого дослухались урядовці та законодавці не лише у Вашингтоні.
Його роботу у цій сфері згадує Ірина Халупа:

«Він майже як одноосібна армія воював проти корупції в Україні. Він розумів, що це - велика проблема, страшна ракова пухлина, яку поки що ніхто не зумів викорінити».

Про зосередженість Купчинського на проблемі корупції говорив і старший науковий співробітник Атлантичної Ради США Адріян Каратницький:

«Його це ймовірно цікавило з державницьких позицій. Як людина, яка була членом діаспори, Купчинський вболівав та переживав за Україну і він бачив, як працюють корупційні схеми, які можуть підривати суверенітет України».

Але, як розповідає близький друг покійного Мирослав Смородський, Роман Купчинськицй переживав не лише за становлення держави Україна.

«Він завжди вірив, по-перше, у права людини, по-друге, у незалежність України. Ціллю його життя була не лише вільна держава, але і те, аби народ мав особисті свободи».

Як зазначила, підсумовуючим, Ірина Халупа, «Ми втратили відважну людину, людину, яка не знала страху, людину, яка вміла говорити правду».

Смерть Романа Купчинського стала глибокою втратою для друзів, колег та суспільства. Вона залишила сиротою його єдиного сина Маркіяна, якого Роман Купчинський виховав самостійно після того, як у ранньому віці пішла з життя його дружина Оксана. Але хоча Роман пішов з життя, його дух пошуку правди та патріотизму залишається з нами. А у серцях колег та друзів Роман залишиться вічно живим, завзятим, дотепним і великодушним.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG