Спеціальні потреби

Науковці попереджають про небезпеки 3D-формату

Неймовірний касовий успіх кінофільму «Аватар», автори якого вивели на новий рівень тривимірне зображення, безперечно сприятиме поширенню цієї технології на домашні телеекрани. У США телевізори у 3D-форматі повинні з’явитися у продажі вже цієї весни. Однак науковці попереджають, що зловживання цією технікою може позначитися на очах глядача. Особлива небезпека для молоді.

Очі людини сходяться, дивлячись на близькі об’єкти, і розходяться, коли ми дивимось у далечінь. Одночасно око наводить різкість зображення. За словами професора офтальмології університету Берклі Мартіна Бенкса, технологія, порушує правила нормального зору:

«У кілька вимірному зображенні вам часто доводиться концентрувати увагу на чомусь близькому до вас, а фокусувати зір на далекому об’єкті. Тож вам доводиться порушити зв’язок між концентрацією та фокусом. Наше дослідження засвідчило, що необхідність порушувати звичний процес викликає втому, навантаження на очі, головний біль тощо».

Група під керівництвом Бенкса провела дослідження на 11 особах. За його словами, проблема стосується в першу чергу молоді.

Однак кіноіндустрія свідома проблеми. Тож автори фільму «Аватар» навмисно фокусують увагу лише на одному об’єкті у кожній сцені фільму, каже професор Бенкс.

Успіх «Аватара» надихнув виробників телевізорів із тривимірним зображенням, які прагнуть заробити на хвилі популярності нової технології.

Представник компанії «Панасонік» Пітер Фаннон зхоплений новими можливостями:

«Це кардинально новий і вражаючий досвід. Найкраще, що ви бачите в кінотеатрах, тепер можна буде побачити вдома».

Слід сказати, що на виробництво «Аватара» було витрачено приблизно 400 мільйонів доларів. Із масовим поширенням технології на телебачення, технічна якість телепродукту вірогідно буде значне гірша, що може призвести до вище згаданих проблем зору.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG