Спеціальні потреби

Суд зупинив чинність результатів виборів в Україні


Віктор Янукович поки не президент. Рішення ЦВК про його перемогу зупинив Вищий адміністративний суд України. У середу 17 лютого ВАСУ відкрив провадження у справі про оскарження результатів президентських виборів в Україні.

Позов подала напередодні, у вівторок 16 лютого, кандидат у президенти Юлія Тимошенко, підкріпивши свою заяву дев’ятьма томами доказів. Позивачка вважає вибори сфальсифікованими, оголошення Януковича переможцем – незаконним і вимагає призначити переголосування другого туру.

Скаргу Тимошенко суд до розгляду прийняв, провадження у справі розпочав і рішення ЦВК призупинив. Утім, прихильникам прем’єрки радіти рано. Як пояснюють правники, призупинка – це лише юридична формальність, до якої вдаються суди, поки не закінчено розгляд скарги по суті.

Рішення ВАСУ не означає, що офіційні результати виборів скасовані чи поставлені під сумнів. На цьому наголосив, коментуючи рішення суду, заступник голови ЦВК Андрій Магера. Як він пояснив журналістам, це означає лише те, що на час розгляду справи у Вищому адмінсуді новообраному президентові слід утриматись від будь-яких наступних дій.

При цьому представник ЦВК не вважає, що Януковичу слід утриматись від інавгурації. Урочисту церемонію, призначену на 25 лютого, скасовувати не варто, – переконаний Магера. Як він пояснив журналістам, судовий процес на дату інавгурації не вплине, позаяк закінчиться раніше.

Іншої думки дотримуються в Блоці Юлії Тимошенко. Фракція БЮТ вимагатиме від Верховної Ради скасування призначеної дати. Відповідний проект постанови уже зареєстрований. Про це заявив у середу перший віце-прем’єр, керівник виборчого штабу Тимошенко Олександр Турчинов. «Поки суд не розгляне справу і прийме рішення – ніяких інавгурацій, ніяких присяг», – наголосив соратник прем’єрки.

А тим часом судовий процес з оскарження результатів виборів розпочнеться вже у п’ятницю 19 лютого. Про це повідомив журналістів член ЦВК Михайло Охендовський.

На розгляд позову передбачено 2 дні. Засідання відбуватимуться у повному складі ВАСУ, який налічує 55 суддів. Процес буде відкритим і, очевидно, транслюватиметься у прямому ефірі Першим національним і 5-м телеканалами.

Інтереси позивача у суді представлятиме особисто Юлія Тимошенко разом зі своїми соратниками. Прем’єрка планує доводити наявність на виборах системних порушень – зокрема, внесення виборців до списків у день виборів, голосування вдома без медичних довідок, масове підвезення виборців до дільниць поза межами бюджетного фінансування.

Чи вдасться Юлії Тимошенко добитися заявленої мети – пере голосування ІІ туру? Більшість юристів налаштовані скептично, а у суспільстві нема значної підтримки ідеї. Втім, на думку деяких експертів, конструктив цей суд у прямому ефірі таки принесе.

Окрім привернення уваги до дійсних проблем виборчого процесу, цей суд змусить новообраного президента рахуватися з тією половиною України, яка за нього не голосувала, – вважає політичний експерт Володимир Цибулько:

«Найперше завдання, яке мав виконати судовий процес – це не дати перетворити цю кампанію в бліцкриг для Януковича. І це завдання фактично вже виконано.

Тимошенко такими діями намагається змусити Януковича бути не лише лідером Партії регіонів і команди переможців, лідером 12 мільйонів своїх виборців, а повернути голову у бік решти країни, яка за нього не голосувала.

І тому суд – це один з елементів, сказати б, «вичавлювання» Януковича з обіймів Партії регіонів. Якщо він уже зібрався бути президентом України, то тільки такими діями його можна змусити стати президентом всієї України. Тобто його треба змусити піти на цілу низку компромісів. Причому компромісів аж занадто радикально зворотних від його виборчих обіцянок», – сказав Цибулько «Голосу Америки».

XS
SM
MD
LG