Спеціальні потреби

ЦВК оголосив попередні результати виборів


Оскаржувати результати виборів – чи визнати поразку і йти в опозицію? Як виглядає, у Юлії Тимошенко ще нема остаточного рішення. Соратники Тимошенко озвучують взаємовиключні заяви, а плановане телезвернення самої лідерки БЮТ відкладається з дня на день.

У середу 10 лютого Центральна виборча комісія повідомила про завершення електронного підрахунку голосів і оприлюднила попередні результати президентських виборів в Україні. Згідно з ними, перемогу здобув Віктор Янукович, за якого проголосували 48,95% виборців. Юлія Тимошенко одержала 45,47% голосів. Жодного з кандидатів не підтримали 4,36% виборців (або понад 1 мільйон громадян). Явка на виборах склала 69,07%.

Цифри назвав голова ЦВК Володимир Шаповал. При цьому він висловив сподівання, що встановлені результати будуть визнані і їх не намагатимуться оскаржити в суді. «Це було б правильно», -- сказав Шаповал, наголосивши, що у нього немає підстав сумніватися в сумлінній роботі виборчих комісій.

Остаточні результати Центрвиборчком обіцяє оголосити на початку наступного тижня – коли надійдуть усі протоколи з «мокрими» печатками.

А тим часом БЮТ чекає на офіційне оголошення результатів виборів, щоб одразу ж розпочати процедуру їх оскарження. Про це заявив у середу бютівець Андрій Кожем`якін. Як він повідомив журналістам, юристи блоку зібрали всі необхідні докази фальсифікацій і вже готуються до судових баталій.

Блок Юлії Тимошенко вимагатиме перерахунку усіх голосів на Сході України і в Криму. Про це заявив інший народний депутат-бютівець Сергій Власенко. У БЮТі підозрюють, що саме в Луганську, Донецьку та Криму могли відбуватися масові фальшування на користь одного з кандидатів. «Якщо кандидат у президенти України Віктор Янукович впевнений у своїй перемозі, то не треба спалювати виборчу документацію, а треба надати можливість перерахувати голоси», -- наголосив Власенко.

Натомість у таборі прем`єрки дедалі відчутніші голоси тих, хто не вважає спроби оскарження результатів виборів доброю ідеєю. На їхню думку, юридичне обґрунтування масових фальсифікацій не матиме успіху, оскільки виборчкоми формувалися на паритетній основі, правоохоронці не зафіксували масових порушень, а міжнародні спостерігачі визнали вибори демократичними. Такої думки, зокрема, дотримується народний депутат-бютівець Святослав Олійник. Як він сказав у середу, найближчими днями слід чекати заяви Юлії Тимошенко про визнання результатів виборів. «Можливо, сьогодні, а можливо, завтра на підставі даних, які аналізує юридичний блок, Юлія Тимошенко зробить свою заяву. Можу прогнозувати, що це буде заява про визнання результатів виборів і перехід в опозиційну політичну діяльність», -- сказав депутат-бютівець.

Наразі, однак, у БЮТі переважає думка «яструбів». Як заявив керівник виборчого штабу Юлії Тимошенко Олександр Турчинов, штаб зажадав від ЦВК перерахунку голосів на 900 дільницях. За його словами, фальсифікації на цих дільницях, які суттєво вплинули на результати виборів, уже юридично доведені. «Ми готові надати ці конкретні докази фальсифікацій міжнародним спостерігачам, журналістам, громадськості та передати до суду», -- підкреслив Турчинов, слова якого цитує прес-служба БЮТ.

Водночас українські експерти висловлюють скепсис щодо перспектив судового оскарження результатів голосування у ІІ турі.

Оскаржувати результати по окремих дільницях нереально, оскільки втрачений час, -- стверджує відомий юрист Валентина Теличенко:

«Це абсолютно нереально. Оскаржувати результати треба було по кожній дільниці по «свіжих слідах». Чекати, поки будуть підбиті підсумки, немає сенсу. За законом, оскаржувати результати по кожній дільниці в суді можна протягом двох днів після того, як складено протокол. Тобто навіть якщо протокол датований понеділком, – це вівторок, середа. Виходить, сьогодні останній день оскарження до суду протоколів про підрахунок голосів на дільницях. Втрачений час означає фактично неможливість ставити під сумнів результати виборів у цілому. Адже визнавати недійсними вибори можна тільки через таке визнання по кожній окремій дільниці. А вже коли по дільниці час буде упущено, то ніякого іншого механізму визнати недійсними результати голосування немає», -- сказала Теличенко «Голосу Америки».

Голова Комітету виборців Україні Олександр Черненко вказує на те, що крім оскарження по окремих дільницях, існує ще один механізм оскарження результатів виборів – через так звані «системні зловживання». Проте й це не спрацює, -- переконаний Черненко:

«Існує два варіанти оскарження результатів виборів. Перший варіант – по дільницях. Зафіксувати порушення на кожній конкретній дільниці та визначити вплив на результати легше, ніж зробити це в цілому по Україні. Проте складність у тому, що відповідні позовні заяви подаються протягом двох днів після виборів. Тобто це мало бути зроблено до вечора вівторка. Такі заяви справді були подані, але, за нашими даними, вони зовсім нечисленні.

Інший варіант – це оскаржувати, власне, самі результати виборів, коли ЦВК підіб`є остаточні підсумки. Коли будуть оголошені остаточні результати, БЮТ може звернутися до Вищого адміністративного суду з тим, щоб визнати їх невідповідними, пославшись на так звані «системні» порушення, які вплинули на результат. Однак самої лише заяви мало, треба мати певні докази, мотивацію. Адже сказати про виявлені «системні» порушення -- це надто загальна фраза. А врахувати в межах України, чи вплинула та кількість порушень, які зафіксовані, на результати волевиявлення, чи ні, -- це практично неможливо. Тому тут ідеться швидше про політико-правове рішення. Наразі ж ми, наша організація не бачить належних підстав, щоб скасовувати вибори і визнавати їх недійсними в межах цілої країни», -- сказав голова правління КВУ «Голосу Америки».

Заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький вважає, що рішення оскаржити результати виборів у судах – якщо таке буде прийнято – має на меті не стільки добитись результату, скільки виграти час:

«Думаю, що це намагання все ж таки затримати час для того, щоб виробити найвигіднішу стратегію подальших дій. Адже варіантів дуже багато. Можна просто зараз, сьогодні піти в опозицію. Можна – продовжити перебувати на посаді прем`єр-міністра (навіть якщо проголосують за відставку, це означає залишитись виконувачем обов`язків, далі «коаліціада», і це може затягтися щонайменше на місяць-півтора). Слід враховувати ще й таке – буквально через місяць розпочнеться підготовки до місцевих виборів. І можливо, що ця затримка -- це спроба показати, що Тимошенко готова боротися до кінця за вибір свого електорату, для того щоб мобілізувати виборця на місцевих виборах голосувати за БЮТ.

Я думаю, що Тимошенко, маючи посаду прем`єр-міністра, спробує максимально вичавити з цієї ситуації все можливе, аби її політичним опонентам, як то кажуть, життя медом не здавалося. А вже тоді оголосить про свій перехід в опозицію», -- сказав політолог в інтерв`ю «Голосу Америки».


Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG