Спеціальні потреби

Ющенко визнав вояків ОУН-УПА борцями за незалежність


Слідом за присвоєнням звання Героя Степану Бандері, Віктор Ющенко підписав ще один прощальний президентський указ - про визнання воїнів ОУН-УПА учасниками боротьби за незалежність України. Про своє рішення глава держави повідомив під час мітингу з вшанування пам’яті героїв Крут у Чернігівській області.

«Я підписав указ про вшанування учасників боротьби за незалежність України в ХХ столітті», - заявив президент біля пам’ятника героям Крут.

Як мовиться у тексті документа, оприлюдненого на сайті президента України, указ прийнятий «враховуючи результати проведених наукових досліджень» та «з метою відновлення історичної справедливості». Окрім вояків Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, борцями за незалежність України в указі визнано учасників інших військових формувань, партій, організацій та рухів, які у минулому столітті ставили за мету здобуття Україною державної незалежності. В указі до таких зараховані, зокрема, війська Центральної Ради, Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української держави Гетьманату, Української військової організації, Організації народної оборони «Карпатська Січ», Української головної визвольної ради.

Офіційне визнання тягне за собою відповідний статус. Указ президента відкриває шлях до довгоочікуваного зрівняння у правах вояків ОУН-УПА з ветеранами Великої Вітчизняної війни. Віктор Ющенко доручив урядові розробити й подати на розгляд Верховної Ради законопроект «Про правовий статус учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті».

Глава держави запропонував також посадовцям Міносвіти популяризувати правдиву історію українського визвольного руху ХХ століття, а органам місцевого самоврядування - називати іменами борців за незалежність вулиці українських міст.

Реакція керівництва Росії та проросійських сил в Україні на останній указ президента наразі невідома. Проте її неважко передбачити, враховуючи те, як було сприйнято указ про присвоєння звання Героя України Степанові Бандері.

Водночас однодумці президента вітають рішення, хоча й називають його запізнілим. Про це сказав «Голосу Америки» відомий український історик Володимир Сергійчук:

«Якщо говорити про вибір часу, то, звичайно, він не дуже вдалий, і вплив політичного моменту відчувається. Бо цей указ був би доречнішим до 14 жовтня, коли в Україні відзначають День створення Української повстанської армії. Загалом же таке визнання на державному рівні мусило бути зроблене вже давно. На це всі сподівалися ще 1991 року; це був обов’язок ще першого українського президента. Але з другого боку - краще пізно, ніж ніколи», - зазначив Сергійчук.

Наявність кон’юнктурних політичних мотивів у діях президента заперечує голова Київської організації «Меморіал», директор музею Совєтської окупації України Роман Круцик:

«Я не думаю, що в тому є якийсь політичний розрахунок. Просто сьогодні президент віддав належне учасникам боротьби за незалежність. Рано чи пізно це мало бути зроблено - пригадую, ще два роки тому Інститут національної пам’яті розробляв указ і пропонував постанову Кабміну про визнання усіх визвольних рухів. Чому це зроблено саме зараз, в останні дні президентства? Очевидно, президент так чи інакше планував це зробити. Але потрібен був час, щоб переконати сьогоднішніх політиків і владні структури, які ще досі не сприймають того визвольного руху і які заангажовані старими комуністичними міфами та штампами. Очевидно, президент хотів поступово втілювати це в життя, доводячи до широкого загалу в Україні. Але так сталося, що він програв І тур, а до 2 туру вийшли інші люди, які, очевидно, до цього питання не скоро повернуться. І те, що він зараз це зробив, є великим моральним дарунком для тих, хто дійсно боровся за Україну, для їхніх дітей та онуків», - вважає Круцик.

Чи вдасться тим, хто прийде на зміну Ющенку, «відіграти назад» рішення по Бандері, Шухевичу, ОУН-УПА? На думку Круцика, це неможливо:

«Ні в якому разі. Тому що указ видає Президент України. І неможливо ліквідувати той факт, що Ющенко 5 років був президентом. Ні, зворотного шляху нема. Навіть у політичному сенсі - якщо хтось спробує це зробити, це відштовхне від них людей. Адже знання про історію визвольного руху поширилось уже не тільки на Центр і Захід, але й на Схід України. Є вже багато виставок, видань, розсекречених документів Служби безпеки. В документальному сенсі визвольна боротьба доведена. І є можливість відкинути усі ті міфи, які нав’язують наші далекі й близькі сусіди», - сказав Роман Круцик.

XS
SM
MD
LG