Спеціальні потреби

Гілларі Клінтон захищає вільний від цензури Інтернет

У виголошеній у четвер промові державний секретар Гілларі Клінтон заявила, що Сполученні Штати підтримують вільний від цензури глобальний Інтернет, до якого всі люди мають запевнену «свободу доступу». Вона попередила, що свободі Інтернету загрожують деякі уряди, що намагаються будувати електронні бар’єри до всесвітньої мережі.

Пані Клінтон виступила з промою у вашингтонському Ньюзеумі – музеї журналістики і новин – в якому встановлено частину колишньої Берлінської стіни для попередження про зусилля деяких урядів по всьому світі встановити «віртуальні стіни», щоб унеможливити доступ своєму населенню до частин Інтернету. Вона сказала:

«Вони усувають слова, прізвища і вислови з результатів пошукової системи. Вони порушують приватність громадян, які виступають з ненасильницькими політичними зверненнями. Ці дії суперечать Загальній декларації прав людини, в якій говориться, що всі люди мають право «шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів». З поширенням цих обмежуючих практик на більшу частину світу опускається нова «інформаційна завіса».

Пані Клінтон зробила таку заяву серед суперечок з приводу звинувачень з боку базованої у США пошукової системи Інтернету – Ґуґл. Пекінський уряд цензурував її китайську сторінку і втручався в систему електронної пошти китайських активістів руху за права людини.

Хоча Китай твердить, що сторінки Інтернету мусять відповідати місцевим законам, китайська сторона заперечила, що вона здійснила комп’ютерні атаки проти пошукової системи Ґуґл та інших сторінок.

Гілларі Клінтон зарахувала Китай – разом з Тунісом, Узбекистаном, Єгиптом, Північною Кореєю і В’єтнамом, а також деякі інші країни – до тих, де заважають передачі інформації за допомогою Інтернету. Вона сказала, що Сполучені Штати очікують від Китаю проведення вичерпного й прозорого слідства в справі втручання до кіберпростору, що спонукало Ґуґл висловити погрозу про припинення там своєї діяльності:

«Інтернет уже є джерелом величезного поступу в Китаї. І це неймовірно, що так багато людей є тепер онлайн. Але країни, які обмежують вільний доступ до інформації або порушують основні права користувачів Інтернету, ризикують відмежуванням себе від поступу у 21 столітті. У Сполучених Штатів і Китаю є різні погляди щодо цього питання. І ми маємо намір обміркувати ці відмінності відкрито і послідовно».

Пані Клінтон сказала, що так, як у минулому диктатури намагалися блокувати діяльність інакодумців, таку як розповсюдження «самвидаву», нині уряди застосовують заходи проти незалежних мислителів, які користуються Інтернетом.

Вона сказала, що зняті за допомогою мобільного телефону картини вбивства молодої жінки, що протестувала проти результатів спірних президентських виборів в Ірані у червні минулого року, постачило, за її словами, «цифрове звинувачення» тегеранського уряду в брутальності:

«Ми бачили повідомлення, що коли іранці, які проживають за кордоном, поставили в інтернеті заяви з критикою лідерів своєї країни, проти їх родин в Ірані було застосовано відплатні заходи. І не зважаючи на інтенсивну кампанію урядового залякування, відважні громадські журналісти в Ірані далі користуються технологією, щоб показати світові та своїм співгромадянам те, що діється в їхній країні».

Гілларі Клінтон сказала, що іранці, які виступають на захист прав людини, надихали світ і що їх відвага наново визначить те, як використовується технологія для поширення правди і викриття несправедливості.

Держсекретар сказала, що адміністрація президента Обами закликає компанії американського Інтернету зайняти «принципову позицію проти цензури за кордоном, і що це додасть сили міжвідомчій Оперативній групі щодо свободи глобального Інтернету.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG