Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко: я не маю морального права залишати політику

Віктор Ющенко залишається у політиці. Він передумав іти з політичного життя, оскільки сьогодні не має на це морального права. З такою заявою глава держави виступив у середу, коментуючи підсумки першого туру президентських виборів.

«Зобов’язання національні і державні не дають мені морального права полишити політичне життя України», – наголосив Ющенко, який раніше заявляв, що «ненавидить політику» і покине політичну арену після завершення свого президентського терміну.

Як пояснив глава держави, відійти від політичної боротьби йому не дає ситуація, за якої до керма правління стане один із двох однаково поганих, на його думку, кандидатів.

«Попереду дуже складний другий тур виборів. Його складність у тому, що Україна має вільні вибори і водночас не має належного вибору», – стверджує Ющенко. За його словами, «Для обох кандидатів, які претендують на посаду глави нашої держави, національні, європейські та демократичні цінності є, по суті, чужими, незрозумілими і дуже далекими». Як він додав, «Я не бачу принципової різниці поміж обома претендентами».

При цьому президент заявив: як глава держави він приймає волю українського народу, висловлену на виборах 17 січня, і докладе всіх зусиль, аби другий тур виборів відбувся так само вільно, законно і демократично.

Отже, Ющенко залишається. Про те, яким саме він бачить своє політичне майбутнє, можна судити із заяви, зробленої пізніше цього ж дня. Слова президента зацитувала прес-служба: він упевнений у тому, що уже в найближчі місяці після нинішніх президентських відбудуться позачергові парламентські вибори, і що національна ідея на цих виборах знайде своїх прихильників.

«Усе, що відбулося у першому турі, може служити об’єднанню тих, хто сповідує національно-демократичні цінності», – зазначив президент.

А тим часом експерти по-різному оцінюють рішення Віктора Ющенка, який програв президентські вибори, продовжити політичну кар’єру. Більшість аналітиків, з якими спілкувався «Голос Америки», назвали це рішення помилковим.

Якщо чинний президент планує створити щось на зразок національної опозиції, об’єднавши залишки національно-патріотичних сил, то політичні перспективи такої команди сьогодні доволі сумнівні, – вважає директор фундації «Відкрите суспільство» Юрій Сиротюк:

«На президентських виборах частина українців пошанувала Ющенка як українця, який зробив певний національний поступ. На парламентських виборах – важко сказати, чи Ющенку це вдасться. Мені здається, що надій мало.

Усі останні місцеві вибори свідчили про те, що президентська партія «Наша Україна» має дуже слабкі позиції. А поразка на місцевих виборах дуже серйозно поставить під сумнів результат на виборах до Верховної Ради.

Тобто партія, яку очолить Ющенко, може виродитись у маргінальну політичну силу. Краще б Ющенко вчинив як Кучма: залишався якийсь час над битвою, і через рік усі забули б невдачі Ющенка як президента, а згадували про його національну позицію. Адже вона справді була міцною.

Тобто краще було б Ющенку зараз узяти паузу і підтримати когось із молодих лідерів. Якщо ж він влізе в дрібну політику, та ще й програє, то він погано закінчить як політик. Та й для ідеї, яку він відстоює, буде тільки шкода», – вважає Сиротюк.

З ним згоден експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький:

«Особисто я – якби Ющенко мене питав – сказав би йому: годі, він зробив усе, що міг. І в лапках, і без лапок. Зараз треба зупинитися. Ніякої політики. І я думаю, що через 2-3 роки після приходу до влади Тимошенко чи Януковича ми всі з ностальгією будемо згадувати цього президента, який не міг навести лад навіть у себе в секретаріаті. Адже стратегічно він усе правильно робив! Він хотів, щоб ми були державою, яка усвідомлює своє історичне минуле. І те, що ми є спадкоємцями людей, які померли за цю державу. А наші політики, наші громадяни цього не пам’ятають. Їх треба розбудити. Він якраз пробував це робити!

Я би йому порадив – зупинитися, відійти вбік, зачекати, нехай його вороги втоплять один одного. Зробити паузу, не пхатися в політику – адже є й інше життя, крім війни з Юлією Володимирівною. Але я думаю, що він просто нікого давно вже не слухає.

А я, наприклад, не знаю, яка політична сила зараз пішла б «під нього». Бо це означає політичну смерть. Принаймні сьогодні», – зазначив Жеребецький.

А тим часом експерт Інституту зовнішньої політики при Дипломатичній академії МЗС Олександр Палій переконаний, що у президента не було іншого вибору. Як сказав експерт «Голосу Америки», якби Ющенко зараз пішов із політики, то тим самим він зрадив би людей, які за нього проголосували, і політичні сили, які його підтримали:

«Він прийняв єдино вірне рішення. Піти з політики і залишити дезорганізованим національно-демократичний табір – а все ж таки за нього, попри усі звинувачення і розчарування, проголосувало немало, 5,5 % виборців, – це було б нечесно і неправильно.

З іншого боку, не викликає сумніву те, що Ющенко, як економіст і фінансовий дорадник, як прем’єр-міністр був ефективніший, ніж як президент. І тому мені здається, що націонал-демократичному табору потрібні нові обличчя. Ющенко добрий економіст, але в сенсі організаторських здібностей, прийняття рішень і доведення їх до логічного кінця він не був, м’яко кажучи, оптимальною кандидатурою. Його просто винесла доля в той час на вершину влади. Так уже сталося, що ця людина, не дуже підготовлена до президентської посади, але достатньо підготовлена до фінансово-економічних посад, стала на чолі держави.

Так от, на мою думку, якщо Ющенко не шукатиме нові обличчя і не скаже: ось ці нові люди відповідатимуть за політику, а я буду відповідати за те, що в мене найкраще виходить – тоді його новий політичний проект справді постане перед загрозою маргіналізації. Якщо ж він буде презентувати себе тим, чим він є насправді – економістом, фінансистом, і шукатиме якихось нових людей, нові ідеї й обличчя, – тоді не виключено, що відбудеться консолідація патріотичного електорату навколо його нового виборчого проекту», – зазначив Палій.

Всі новини дня

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.

Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Будівля Капітолію у Вашингтоні, 25 вересня 2023 р. США загрожує шатдаун, якщо Конгресу не вдасться ухвалити бюджетну резолюцію до 30 вересня. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.

"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.

На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".

"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.

Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.

"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Черговий масований повітряний удар Росії по Одесі пошкодив порт, зернову інфраструктуру, готель

Наслідки ракетного удару Росії по Одесі 25 вересня 2023 року. (Фото: Сили оборони Півдня України/Поширено через REUTERS)
Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світ
Бріджит Брінк

В результаті масованого повітряного удару Росії по Одесі вночі 25 вересня загинуло двоє людей, а також було пошкоджено портову і зернову інфраструктуру та зруйновано морський вокзал і готель. Це був найбільший повітряний напад Росії на Одесу, відколи Україна почала використовувати новий гуманітарний коридор для транспортування зерна Чорним морем.

За повідомленнями українського командування Сил оборони Півдня, росіяни випустили по Одесі 19 безпілотників “Шахед”, 12 ракет типу “Калібр” та 2 надзвукові ракети типу “Онікс”. Попри те, що всі безпілотники та 11 “Калібрів” було збито силами оборони, решта ракет спричинила значні руйнування.

Наталія Гуменюк, речник південного військового командування України, заявила, що Росія, очевидно, "намагається перевірити щільність протиповітряної оборони".

“Вони розуміють, що портова інфраструктура є пріоритетною для нашого регіону, і що вона надійно захищена. Але тому атака, яка сталася сьогодні вночі, була як масовою, так і комбінованою”, - цитує Гуменюк агентство AFP.

Своєю чергою посолка США в Україні Бріджит Брінк написала на своїй сторінці у мережі X: “Одеса, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вчора ввечері зазнала чергових ракетних та безпілотних атак з боку Росії, в результаті яких загинуло двоє людей і багатьох було поранено. Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світ”.

Атака 25 вересня відбулася на тлі того, що Україна випробовує новий гуманітарний коридор повз береги України, Румунії та Болгарії на шляху до Босфору для транспортування свого збіжжя Чорним морем.

Минулого тижня коридором було успішно відправлено торгове судно з вантажем зерна. Також, як повідомляв Голос Америки, за кілька днів до цього балкери "Resilient Africa" і "Aroyat" стали першими кораблями, які використали тимчасовий коридор для входу в українські порти Чорного моря від часу виходу Росії з Чорноморської зернової угоди у липні цього року.

В матеріалі використані джерела AFP.

Більше

XS
SM
MD
LG