Спеціальні потреби

Експерти про питання членства України в НАТО після виборів


Теперішній президент Віктор Ющенко - сильний прихильник членства України в Організації Північноатлантичного договору. Втім, як кажуть аналітики, на це доведеться довго чекати.

Україна і Грузія зацікавлені в членстві в НАТО. Адміністрація колишнього президента Джорджа Буша переконливо підтримувала їхнє прагнення до вступу в цей альянс. Але у квітні 2008 року, на саміті в Бухаресті, держави-члени НАТО відмовили обом цим країнам у проханні розпочати процес включення їх в програму «Партнерство заради миру». Заключний документ попросту констатував, що керівники НАТО погоджуються у тому, що «ці країни стануть членами НАТО», але ніяких часових рамок не було запропоновано.

Колишній чільний працівник Держдепартаменту Дейвид Креймер, відповідальний за справи пов’язані з Європою і Євразією за урядування президента Буша, зазначає, що обом країнам доведеться подолати ще багато перепон на шляху до членства в НАТО.

«Приєднання до НАТО означає досягнення критеріїв, відповідних для вступу в НАТО, бо держави не можуть попросту подати прохання і стати членами альянсу наступного дня. Вони повинні провести реформи, включаючи галузі безпеки, політичну та економічну. І прийняття в членство - це тривалий процес, що не стається швидко. Отже у деякому відношенні Грузія і Україна зробили поступ у цьому напрямку, але в інших ділянках - говорячи про деякі інші реформи - перед ними стелиться довгий шлях. Отже прийняття в членство України і Грузії не буде, як виглядає, в найближчому часі».


Президент Ющенко підштовхує Україну до вступу в НАТО відколи він прийшов до влади п’ять років тому. Але він є на межі її втрати. Громадські опитування вказують, що Ющенко значно відстає від двох головних суперників: прем’єр-міністра Юлії Тимошенко і Віктора Януковича, який очолює впливову «Партії регіонів» в парламенті.


Дейвид Марплз з Альбертського університету, у Канаді, розглядає позиції Юлії Тимошенко і Віктора Януковича щодо членства України в НАТО.

«Стосовно Тимошенко, то тут є деяка не ясність щодо питання НАТО. Янукович виступає проти цього, але він мабуть може погодитись на референдум. А всі ці опитування, як дотепер, вказують, що більшість людей проголосувала б проти - в межах від 55 до 60 відсотків - а це дуже висока цифра для референдуму і означає, що вони проголосували б проти приєднання України до НАТО».

Росія запекло чинить опір зусиллям України вступити в НАТО. Аналітики кажуть, що в результаті намагань президента Ющенка приєднатись до цього альянсу відносини між Києвом і Москвою тепер опинились на рекордно низькому рівні.

Втім багато експертів - включно з Робертом Леґволдом із Колумбійського університету - погоджуються у тому, що питання членства України в НАТО є, як здається, менш дразливим, ніж було п’ять років тому, на початку президентства Ющенка.

«Одна цікава особливість цих виборів пов’язана не з самими кандидатами, не з кимсь із них конкретно, навіть не з Ющенком - який є зрештою лише одним із вісімнадцяти кандидатів - а з представленням питанням НАТО у цій президентській кампанії. Говорячи об’єктивно, як про відносини України з НАТО так і українську політику з відображенням її у цих президентських виборах - то Україна тепер знаходиться ще дальше від членства в НАТО, ніж раніше».

Роберт Леґволд також каже, що це також у великій мірі пов’язано із тим, як в НАТО сприймають Україну.

«Отже Україну там вважають такою, що дедалі менше й менше відповідає вимогам НАТО, бо вона не здатна зарадити своїм основним структурним проблемам. І хоч вона зробила деякий поступ у галузі військових реформ, але не щодо корупції і політичної стабілізації, чи в напрямку, який відповідав би вимогам НАТО. Щодо НАТО - то ця організація має тепер досить клопотів пов’язаних із Європейським Союзом, із поширенням його в минулому».

Україна також прагне бути членом Європейського Союзу. Втім експерти оцінюють шанс Києва на отримання членства в ЄС - вимоги якого надзвичайно жорсткі - ще слабкішим, ніж перспективу прийняття до НАТО.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG