Спеціальні потреби

Виборці в Україні, як здається, не в захваті від кандидатів


У неділю в Україні відбудуться президентські вибори, проте, за всіма ознаками, серед громадян панує незадоволення з приводу як нинішнього президента Віктора Ющенка, так і його двох головних супротивників – прем’єр-міністра Юрії Тимошенко і колишнього прем’єр-міністра Віктора Януковича. На цю тему з багатьма особами в Києві розмовляв наш московський кореспондент Петро Фединський.

Чимало українців кажуть, що вони потерпіли з приводу суперечок між президентом Ющенком і прем’єр-міністром Тимошенко, які підривали урядову політику. Нині говориться, що Ющенка підтримує менше п’яти відсотків громадян. Пані Тимошенко захищає свою репутацію прем’єр-міністра, наполягаючи, що вона запобігла погіршенню стану і без того поганої економіки. А колишній прем’єр-міністр Віктор Янукович – дискваліфікований рішенням Верховного суду у 2004 році, який вирішив, що результати президентських виборів були фальсифіковані – повернувся до політичного життя із напівзабуття.

Виборці підозрюють усіх трьох у корупції і, незважаючи на низький рейтинг, всі вони були висунуті кандидатами своїми політичними партіями.

Віталій Бала, який очолює політичну консалтингову організацію в Києві, каже, що в Україні і далі існує радянського зразка політична система, основана на особистостях. Ця система, додає він, нагороджує їх прихильників і статус кво, а не ідеї:

«Тільки команда зірок може вивести країну з цієї кризи, навіть не одна велика зірка, але ні одна зірка не хоче біля себе багато зірок, щоб ділитися цими славами, скажемо, променями слави, променями влади».

Пан Бала каже, що ця система оточує політиків помічниками,які погоджуються з усім, що скаже лідер. А це, додає він, створює прірву між політиками і народом:

«Коли людина з нічого стає великим начальником, вона моментально намагається навколо себе зробити вакуум, так, щоб не спілкуватися з тими, звідки вона вийшла».

Багато українців кажуть, що вони проголосують скоріше проти всіх, ніж за конкретних кандидатів. Кілька працівників у трьох провідних кампаніях кажуть, що вони не підтримують своїх кандидатів. Але побоюються, що голосування за альтернативних кандидатів буде втратою голосу.

Незважаючи на те, що за посаду президента змагається майже двадцять кандидатів, результати опитування громадської думки вказують на те, що більшість із них не становлять загрози провідним кандидатам.

Професор політичних наук Києво-Могилянської академії Олексій Гарань сказав «Голосу Америки», що українські політики не дозріли так швидко, як виборці:

«У нас є зараз запити на створення політичної сили такого європейського зразка, де є прозора політика, де є прозоре фінансування, де зрозуміло, хто входить до списку, хто ці люди, що ці люди не були замішані в якихось корупційних скандалах. Це якраз те, що мали б зробити ці нові обличчя. Но вони цього не зробили…»

Професор Гарань додає, що нові кандидати повинні були це зробити, але так не сталося. Тому українські виборці змушені тепер вибирати з-поміж старих політиків.

Виборці, незадоволені фаворитами або непевні щодо нових кандидатів, можуть підтримати протестного кандидата Василя Гуменюка, яких після зміни прізвища відомий як Василь Противсіх. Саме його підтримує Валентин із Західної України, який каже:

«В нашій країні немає достойного кандидата, який може вислухати народ, який, наприклад, виріс у простих умовах. Він сам із Західної України, правильно? Він із Західної України, він, значить, щось прожив, побачив, він наприклад, займався сільським господарством, правильно? Він може все це підтягнути».

Результати опитування громадської думки вказують на те, що, за всіма ознаками, жоден з кандидатів не отримає 50% голосів у першому турі виборів в неділю. Тому двоє кандидатів, правдоподібно Юлія Тимошенко і Віктор Янукович, змагатимуться за президентство на другому турі сьомого лютого

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG