Спеціальні потреби

Дім Свободи: ситуація із свободою у світі погіршилася


Базована у Сполучених Штатах організація Дім Свободи, яка спостерігає за станом демократії і політичних прав у всьому світі, заявила, що торік загальний стан свободи у світі погіршився вже четвертий рік поспіль. Хоча ця організація вказала, що були деякі поліпшення, торішнє погіршення становить безперебійну тенденцію в майже сорокалітній історії спостереження.

У своєму найновішому звіті Дім Свободи Україну вже п`ятий рік поспіль відводить до категорії «вільних» країн. Втім, як каже науковий директор організації та співредактор звіту Кристофер Вокер, – з деякими застереженнями:

«В Україні, яка є однією з найсильніших демократій у колишньому Радянському Союзі, якщо не брати до уваги балтійських країн, це був рік гострої внутрішньої боротьби, що продовжується. Це було головною картиною протягом останніх кількох років, у результаті якої деякі критично валживі посади в уряді залишалися вакантними. Це також викликало сумніви щодо здатності країни впоратися з викликами глобальної економічної кризи, яка уразила Україну особливо гостро. В кінці року ми уважно спостерігали виборчу кампанію, яка завершиться виборами у січні 2010 року. Було деяке занепокоєння з приводу тиску на деякі засоби масової інформації з боку олігархічних структур, які викикали дискусії у ЗМІ. Не зважаючи на це, Україна відзначилася тим, що має одну із найбільш відкритих і конкурентних політичних систем у колишньому Радянському Союзі, поза Прибалтикою».Щодо інших країн світу – то Дім Свободи каже, що, чи це було брутальне придушення протестів в Ірані, чи масове затримання активістів у Китаї, чи вбивство журналістів і захисників прав людини в Росії, 2009 рік був таким, який позначився посиленням переслідувань захисників прав людини і громадських активістів.

Арч Паддінґтон каже, що торік у 40 країнах зафіксовано деяке погіршення, а в 16 – покращення ситуації:

«Погіршення ситуації помічено в майже кожній частині світу, зокрема в Африці, на Близькому Сході, Латинській Америці та в країнах колишнього Радянського Союзу», - зазначив Паддінґтон.

Дім Свободи дає оцінку кожній країну у своїх щорічних аналізах, даючи їм одну з трьох можливих оцінок у сфері пошанування ними свобод -- «вільна», «частково вільна» і «не вільна». Організація також спостерігає за кількістю країн, які вже вважаються виборними демократіями.

Згідно з цією системою оцінки, із 194 країн і 14 територій, ситуацію в яких вивчав Дім Свободи, кількість «вільних» країн і територій залишилася без змін – 89, але кількість «не вільних» збільшилася протягом останнього року із 42 до 47.

Найгіршу оцінки за минулий рік отримали Бірма, Північна Корея, Тибет, Судан, і Сомалі.

Арч Паддінґтон каже, що частину причини загального погіршення слід шукати в тому, що невелика кількість великих, впливових, геостратегічно самовпевнених країн, таких як Росія, Китай, Венесуела та Іран вважалися прикладами для інших, і вони захищали менші країни з авторитарними режимами.

Втім, обнадійливим він називає появу у багатьох країнах все більше атрибутів громадянського суспільства.

«У багатьох, багатьох країнах, у більшості країн світу, збільшилася кількість громадських організацій. Є неурядові організації, є жіночі організації, екологічні організації, профспілки. І всі вони кидають виклик статусу-кво».

Паддінґтон каже, що погіршення стану свободи в час, коли ці організації зміцнюються, може в перспективі дати позитивний ефект.

Дім Свободи каже, що тоді, як торік в країнах Азії зафіксовано найбільші поліпшення щодо свободи, то Близький Схід залишався найбільш репресивним регіоном у світі. Натомість в Африці помічено найрізкіше погіршення.

Дім Свободи заявив, що 2009 рік позначився також дедалі більшим тиском на журналістів і засоби масової інформації, обмеженнями свободи зібрань і переслідуваннями, скерованими проти громадських активістів, причетними до сприяння політичним реформам і пошануванню прав людини.

Організація також зазначила, що торік президент США Барак Обама опинився в непростій ситуації, коли йому довелося балансувати питання безпеки з обіцяним скасуванням запроваджених адміністрацією президента Буша контроверсійними ініціативами щодо боротьби з тероризмом.

У Західній Європі, де країни змагаються з проблемою напливу іммігрантів з країн з великим мусульманським населенням – каже Паддінґтон – прояви ворожого до іммігрантів ставлення заплямували зокрема імідж Швейцарії і Мальти.


XS
SM
MD
LG