Спеціальні потреби

Американські експерти про новий договір СНО з Росією


Контроль озброєнь – це одне з головних питань відносин між Вашингтоном і Москвою. Багато експертів згідні в тому, що протягом восьми років адміністрації Джорджа Буша американсько-російські відносини постійно погіршувались. Тепер експерти хотіли б знати, чи президент Барак Обама змінить цю тенденцію.

Лише через кілька тижнів після інавгурації Обами віце-президент Джозеф Байден дав відповідь на це питання у промові на конференції з питань міжнародної безпеки, що відбулася в Мюнхені. Він сказав:

«Вже час – переповідаючи слова президента Обами – вже час натиснути кнопку перезавантаження. І вивчити багато питань, щодо яких ми можемо і повинні співпрацювати з Росією».

Експерти кажуть, що ця промова встановила новий, позитивний тон для відносин між Вашингтоном і Москвою.

Генерал військово-повітряних сил у відставці і колишній радник з питань національної безпеки (1974-77, 1989-93) Брент Скоукрофт характеризує нинішній стан відносин як такий, що не позбавлений колючок, але що він поліпшується:

«Вся ідея з кнопкою перезавантаження в психологічному розумінні правильна. Наші відносини дедалі погіршувались протягом кількох років і важливе, щоб змінити це. І я думаю, що ми перебуваємо на початку цього».

Тепер обидві сторони ведуть переговори у справі нової угоди, яка замінить Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1), відомий на Заході як СТАРТ-1, чинність якого вигасла п’ятого грудня. Але обидві сторони кажуть, що вони дотримуються положень договору до часу досягнення нового.

На саміті, що відбувся у липні в Москві. Президент Обама і російський керівник Дмитро Медведєв узгіднили основні положення нового договору. Вони заявили, що скоротять арсенали стратегічних ядерних боєголовок своїх країн, а також системи доставки, такі як ракети і стратегічні бомбардувальники.

Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1) включає жорсткі положення про перевірку, які, на думку експертів, мусять стати частиною нового договору. Одним із цих експертів є колишній міністр оборони США Джеймс Шлесінджер. Він підкреслє:

«Справжня суть у деталях. Як вам відомо, дотепер договір СТАРТ-1 включав перевірку, зокрема того, що росіяни роблять, якщо йдеться про їх наступальні сили та виробничий комплекс. І ми, очевидно, зацікавлені в продовженні процесу перевірки».

Чимало експертів такої думки, що Москва бажає мати менш вимогливі процедури перевірки у новому договорі, тоді як Вашингтон віддає перевагу жорсткішим положенням.

Колишній державний секретар Сполучених Штатів Лоуренс Іглбергер каже, що з росіянами важко вести переговори:

«Росіяни тепер, наприклад, у ядерних питаннях, які терзали нас у минулому, як гадаю, останнім часом зробили жорсткішою свої позиції в цих питаннях. І за цих умов, насправді ця адміністрація, цей уряд – тому що він так бажає покращити відносини з росіянами – може насправді піти на деякі компроміси і, на мою думку, це було б дуже нерозумним».

Ці компроміси, каже Іглбергер, можуть бути у формі пом’якшення положень про верифікацію.

Однак інші експерти кажуть, що тому, що кожен договір мусить бути ратифікований Сенатом США, кожне положення буде вивчене уважно, зокрема ті, що стосуються перевірки. Договір мусить бути ратифікований також російським парламентом – Державною Думою – але аналітики кажуть, що це заздалегідь відомий результат.

XS
SM
MD
LG