Спеціальні потреби

Луценко: викрито схему нелегальної еміграції з України до США


ФБР та український УБОЗ провели спільну операцію, під час якої перекрили канал нелегальної еміграції з України до США. Про це заявив у вівторок на прес-конференції в Києві міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Як він повідомив, у ході скоординованої операції спецслужб 29 жовтня було здійснено одночасні обшуки й арешти в Україні та Сполучених Штатах. У США за підозрою в сприянні нелегальній міграції затримали двадцятеро осіб, в Україні – п`ятеро, у тому числі двох українських співробітників Посольства США.

Міністр розповів також про те, як працювала злочинна схема. Її організатором, за словами Луценка, був громадянин України, що проживав у Тернополі. Він вербував людей, які хотіли незаконно емігрувати до США і готові були заплатити за таку можливість від 10 до 15 тисяч доларів. Цим людям вигадували «легенду» про мету поїздки, яку вони мали озвучити під час інтерв`ю у посольстві, та з допомогою директорки однієї з київських турфірм оформлювали фіктивні довідки. Махінатори допомагали також майбутнім нелегалам відкрити й «обкатати» шенгенську візу (оскільки з таким паспортом шанси на позитивне рішення більші), а задля гарантії успіху задіювали свої зв`язки в американському посольстві.

Зрештою, здобувши за такою шахрайською схемою п`ятирічну візу та прибувши до США, нелегальні емігранти переходили під опіку американської частини цього транснаціонального угруповання. За окрему плату їм допомагали легалізуватися – зокрема, отримати водійське посвідчення, яке служить універсальним документом у США.

Наразі українські слідчі кажуть про щонайменше 20 встановлених випадків «торгівлі» американськими візами. Власникам цих незаконно отриманих віз нині загрожує депортація, а «торговці» можуть постати перед судом за звинуваченням у шахрайстві та підробці документів.

Як підтвердили «Голосу Америки» у Посольстві США, двох співробітників посольства – громадян України – справді було затримано за підозрою в участі у візовому шахрайстві. При цьому, як наголошують у прес-службі посольства, затримані українці не були працівниками консульського відділу і не мали прямого доступу до видачі віз.

Так, одна з підозрюваних, що є давньою співробітницею посольства, не була уновноважена вирішувати візові питання і навіть працювала в іншому будинку. Проте, як припускає газета «Kyiv Post», посилаючись на близькі до посольства джерела, ця жінка використовувала свій довголітній досвід роботи й знання тонкощів внутрішніх процедур для того, аби в обмін на гроші інструктувати аплікантів, як приспати пильність працівників консульства під час співбесіди і обманним шляхом отримати візу.

Наразі слідство у справі триває.

Для довідки: новину про викритий канал незаконної міграції вперше повідомило Федеральне бюро розслідувань США. У прес-релізі офісу ФБР у Клівленді (штат Огайо) від 29 жовтня йшлося про операцію, синхронно проведену разом з українським УБОЗом, та називалися імена заарештованих у США, які всі є вихідцями з колишнього Радянського Союзу.

В Україні ця історія набула широкого розголосу лише згодом, після того як днями по ТСН пройшов телесюжет про зловмисників, які «торгували» американськими візами по $15 тисяч.

У Посольстві США в Україні не знають відповіді на те, чому новину почали активно коментувати лише тепер, через півмісяця після повідомлення ФБР. Як сказали «Голосу Америки» у прес-службі посольства, за цей час у справі не з`явилося нової інформації.

За даними Посольства США в Україні, щорічно до його консульського відділу надходить близько 60 тисяч заяв на одержання неімміграційних віз до Сполучених Штатів; при цьому 30% аплікантів отримують відмову.

Законно отримана американська віза коштує від 131 дo 331 доларів США.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG