Спеціальні потреби

Боротьба зі сомалійськими піратами – перші плоди

У дві тисячі восьмому році сомалійські пірати взяли у полон в Аденській затоці та Індійському океані більше ста комерційних суден. Такі їх вчинки змусили світову громадськість вдатися до запобіжник заходів, і сьогодні більше сорока військових кораблів щодня патрулюють сомалійські води.

Всі ці кроки допомогли зменшити кількість захоплень суден на більш ніж 90 відсотків. Сприяли цьому і муссонські вітри. Втім представники американської морської піхоти застерігають, що напади на судна можуть стати частішими, оскільки сезон муссонів в тому регіоні підходить до завершення.

Американський есмінець «Дональд Кук» виходить з порту Джибуті, що на сході Африки, і направляється патрулювати води в Аденській затоці. У 2008-му, у цьому регіоні сомалійські пірати захопили більше ста великих суден. Останні півтора роки військові кораблі з понад 12 країн патрулюють сомалійські води. Такі кроки нарешті привели до певних результатів, каже британський офіцер, який керує кораблями альянсу НАТО, Стів Чік. У порівнянні з минулим роком, зазначає він, кількість нападів суттєво знизилася.

Від липня до вересня 2008-го пірати захопили 17 кораблів. А у 2009-му за той же період – лише один. І на це, командувач Чік вважає, вплинуло кілька факторів:

«Торговельні судна, які проходять цими водами, зараз краще підготовлені до ймовірних нападів. Це і пожежні шланги, щоб відбивати атаки піратів, і колючий дріт на бортах корабля і драбинах, щоб на судно не легко було забратися. І це ускладнює піратам їх плани. До того ж патрульні військові кораблі почали краще координувати роботу між собою і зараз працюють майже бездоганно».

Есмінець «Дональд Кук», який є частиною флотилії союзу НАТО, вже провів в Аденській затоці три місяці з призначених йому шести. Для двохсот п’ятдесяти його моряків патрулювати води означає проводити довгі спекотні дні посеред океану далеко від рідного дому. Найскладніша робота у інспекторів.

Команда інспекторів зупиняє і перевіряє будь-який підозрілий човен, каже молодший лейтенант на кораблі «Дональд Кук» Крістофер Буві:

«Ми можемо підплисти і просто привітатися, або робимо легкий обшук, чи шукаємо незаконні вантажі такі як зброя, наркотики або навіть люди».

З огляду на зменшення випадків захоплення суден на 90 відсотків, чимало посадовців занепокоєні, що деякі країни відмовляться від досить коштовних морських операцій боротьби з піратством, чим можуть скористатися пірати.

Втім, на сьогодні боротьба з піратством, незважаючи на складні умови, проходить успішно. І морські пірати в основному поки залишаються удома.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG