Спеціальні потреби

Нью-Йорку виповнилося 400 років

Чотириста років тому Генрі Гудзон, шукаючи шлях із Європи до Азії, кинув якір у бухті, яка тепер називається Нью-йоркська затока. Ця подія знаменувала початок заселення Північної Америки голландцями. Кілька років пізніше голландські торговці заснували там Новий Амстердам - торгове поселення, де вони вимінювали хутра в індіанців. З часом це невеличке голландське містечко перетворилося на один з найбільших мегаполісів у світі - місто Нью-Йорк.

У сучасному Нью-Йорку мало що нагадує про його голландське походження. Але у місцевому музеї Сіпорт документ сторічної давнини підтверджує, що голландські поселенці відіграли значну роль у заснуванні міста. Цей лист написаний представниками влади Нідерландів у 1624 році.

Документ переклав Мартін Берендзі, директор Національного архіву Нідерландів:

«Вельмишановні державні пани. Я чув, що судно ‘Новий Амстердам’ прийшло з Нових Нідерландів до Амстердама. Я говорив з капітаном і він мені це сказав. У наших поселенців справи йдуть добре. Народжуються діти. Нещодавно ми купили острів Мангеттен за 60 гульденів. До речі, це судно привезло чимало хутра».

Цей лист Нідерланди позичили місту Нью-Йорк на його 400 річницю. Документ - свідчення про створення голландського поселення під назвою Новий Амстердам, яке стало великим містом Нью-Йорк.

На експозиції також виставлена карта поселення. Можна побачити, яким маленьким був Новий Амстердам.

Все змінилося, коли місто потрапило під владу британців. Місто почало швидко розростатися. Історик архітектури Беррі Люїс каже, що британці навіть робили насипи зі сміття у ріці Іст-Рівер, аби будувати на них будинки. До міста, переважно з Європи, прибували все нові та нові хвилі іммігрантів.

«На початку 19 століття тут було всього 100 тисяч мешканців. У 1875 році на Мангеттані жило вже понад мільйон людей. У 1910 році населення острова Мангеттен становило понад два мільйони», - розповідає історик Беррі Люїс.

Вартість нерухомості на Мангеттені постійно зростала. У 1883 році був побудований Бруклінський міст, що дозволило людям купувати дешевшу землю в Брукліні та на Лонґ Айленді. Цей острів можна було перетнути в кареті, на потязі. Його можна було просто перейти пішки.

Згодом, як розповідає Беррі Люїс, побудовано метро.

«Це була геніальна ідея: за 10 центів система метрополітену Нью-Йорку доставить вас за багато-багато миль від центральних ділових районів. Це зробило доступною дешеву нерухомість набагато дальше від центру міста. Пересічна людина тепер могла дозволити собі купити будинок, квартиру, гарне місце».

Але бізнес мав залишатися в Мангеттені. Архітектори почали будувати… в гору. Так з’явилися хмарочоси.

«Люди боялися, що перший сильний вітер їх знесе. Кожний, хто здавав квартири у будинку поруч, турбувався, що ніхто не захоче орендувати квартиру у будинках поруч із «цією річчю», - каже історик.

Однак будувалися все нові і нові висотні будинки - Woolworth Building, Chrysler Building, Empire State Building - кожний наступний більший й вищий від попереднього.

«Це все гроші, - розповідає Люїс. - Місто побудовано спекуляторами на нерухомості».

Втім не все у Нью-Йорку побудовано таким чином. До перлин світової архітектури входять Арка на Вашингтонській площі, спроектована Стенфордом Вайтом та будинок Музею сучасного мистецтва Ґуґґенгейма - творіння Франка Ллойда Райта. Разом з іншими будинками вони створили неповторне архітектурне обличчя міста. У місті, заснованому торговцями, гроші і по 400 роках посідають центральне місце. Колись саме тут голландці вимінювали хутра в індіанців. Тепер тут розташований Волл-Стріт - фінансовий центр світу.Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG