Спеціальні потреби

Іран погодився на інспекції заводу збагачення урануІран дозволить міжнародним інспекторам 25 жовтня відвідати ядерний обєкт, існування якого Тегеран був вимушений визнати під міжнародним тиском. Про це заявив голова агенства ООН з питань атомної енергії Могамед аль Барадеї після зустрічі у Тегерані з іранськими офіційними осoбами.

Іран також погодився повернутися до шестисторонніх переговорів з провідними країнами світу 19 жовтня.

Аль Барадеї заявив, що МАГАТЕ немає прямих доказів, що Тегеран розробляє атомну зброю. Втім, агентство все ще розглядає дані про те, що Іран вивчав ядерну зброю.

Тим часом посол США при ООН Сюзан Райс заявила у Вашингтоні, що існує чимало думок про атомну спроможність Ірану, і всі вони між собою різняться. У неділю вона сказала, що у випадку якщо Іран не припинить розробляти атомну зброю, на нього чекатимуть ще жорсткіші санкції. У свою чергу Іран, як і раніше, наполягає, що використовує атом виключно в мирних цілях.

Зобов`язання Ірану дати доступ до свого другого заводу збагачення урану вважається головним результатом переговорів в цьому питанні, що проходили минулого тижня в Женеві. Крім делегації Ірану, у переговорах брали участь представники США, Великобританії, Франції, Німеччини, Росії та Китаю.

Координатор зовнішньої політики Європейського Союзу Хав’єр Солана повідомив, що Іран пообіцяв допустити інспекторів ООН до згаданого об’єкта:

«Іран запевнив нас, що планує повністю і безвідкладно співпрацювати з Міжнародним агентством з атомної енергії у справі нової станції».

У Вашингтоні президент Барак Обама у четвер наголошував, що інспектори повинні отримати доступ до станції не пізніше ніж за два тижні. Він назвав переговори конструктивним початком, але підкреслив, що терпіння США не безмежне:

«Ми не зацікавлені вести переговори просто заради діалогу. Якщо у найближчому майбутньому Іран не почне виконувати своїх зобов’язань, то США не мають наміру вести постійні розмови, і ми готові почати застосовувати тиск».

У четвер також відбулись двосторонні розмови між представниками США та Ірану – перший контакт на такому високому рівні за 30 років. Після переговорів іранський представник зазначив:

«Жодна країна не має права на атомну бомбу, але кожна держава повинна мати право доступу до мирної атомної енергії».

Раніше президент Ізраїлю Шимон Перес висловив сумнів, що переговори дадуть дієвий результат. А віце-прем’єр-міністр Ізраїлю Сільван Шалом закликав міжнародне співтовариство накласти на Іран санкції:

«Я переконаний, що переговори є витратою часу. Іранці просто тягнуть час. Впродовж багатьох років вони розробляють ядерну програму і вони дуже близькі до набуття ядерної зброї. Тому необхідно запровадити дієві санкції».

Втім на поточний момент неясно, чи Сполучені Штати домагатимуться додаткових санкцій проти Ірану, які, ймовірно, стосуватимуться банків та газової і нафтової індустрій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG