Спеціальні потреби

Ющенко: Україна не готова до опалювального сезону


Україна не готова до нового опалювального сезону, який традиційно починається в країні 15 жовтня. Про це президент Віктор Ющенко каже у скерованому на адресу прем`єр-міністра листі, в якому називає якість підготовки до зими найгіршою за останні роки. Глава держави пов`язує це з бюджетною політикою уряду, який зменшив фінансування житлово-комунального господарства. За даними президентських експертів, ці видатки навіть без урахування подорожчання енергоносіїв профінансовані менше ніж на половину від плану. Глава держави вимагає негайно збільшити державні асигнування на ці статті.

Президент також критикує тарифну політику уряду. Той вже вдруге не спромігся виконати узгоджене із Міжнародним валютним фондом підняття цін на газ на 20%. Подорожчання мало відбутися з 1 жовтня, але населення і підприємства теплокомуненерго й надалі платитимуть за тарифами, які не покривають собівартості газу. Різницю у ціні закупки і продажу покриває державна монополія «Нафтогаз України», яка через це накопичила рекордні борги, відмовилася обслуговувати свої зовнішні фінансові зобов`язання і фактично опинилася в стані дефолту, кажуть у секретаріаті. І додають – навіть за умови низьких тарифів уряд не спромігся налагодити своєчасний збір коштів за спожитий газ. Заборгованість підприємств з початку року виросла на майже 5 мільярдів гривень.

У НАК «Нафтогаз України» заявляють, що продовжують переговори із кредиторами про реструктуризацію боргових зобов'язань. Керівництво компанії вважає, що зможе домовитися із ними протягом найближчих днів. Однак підприємство змушене вдаватися до нових запозичень, щоб розрахуватися за газ, отриманий з Росії у вересні. За нього потрібно заплатити до 7 жовтня. Проте у компанії кажуть, що вже завершили заповнення підземних газових сховищ, у які закачано рекордну кількість палива. Відтак, кажуть у НАК, проблем із дефіцитом пального у зимовий період не буде.

Попри те, що підземні газові сховища заповені, компанія «Газ України» попереджає про вкрай низький рівень розрахунків споживачів. Особливо великі суми заборгували в південних та східних областях країни. Незадовільним називають і обсяг оплат підприємств теплокомуненерго. Вони заборгували за газ, спожитий ще протягом минулого опалювального сезону, майже 3 мільярди гривень. В компанії попереджають – тепло може не з`явитися в домівках половини областей країни. Незадовільна ситуація і з платежами у столиці.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG