Спеціальні потреби

Тимошенко звинувачують у наступі на свободу слова


«Якщо вона так працює, можливо, буде краще, щоб вона відпочивала». Відеоролик із кадрами, які розповідають про тяжке життя українців, і текстом, що пародіює відому передвиборчу рекламу Юлії Тимошенко, спричинив до скандалу. Ролик з антирекламою діяльності прем`єр-міністра оголошений поза законом, що дало привід опонентам прем`єрки заговорити про наступ на свободу слова.

Табу на згадане відео наклав Печерський райсуд Києва, заодно заборонивши будь-яку ‘погану рекламу’ про Тимошенко. У своїй ухвалі від 22-го вересня за позовом ВО ‘Батьківщина’ суд, зокрема, записав:

«Заборонити… будь-яким фізичним і юридичним особам, незалежно від форми власності, розміщувати на білбордах, інших зовнішніх рекламних носіях, радіо та телебаченні, мережі Інтернет, в електронних засобах масової інформації будь-яку недобросовісну рекламу відносно діяльності глави Уряду України».

На обґрунтування своєї ухвали Печерський райсуд наводить слова із заяви позивача, який стверджує: ця «реклама носить антисоціальний характер, дискредитує Тимошенко в очах суспільства та може призвести до підсилення соціальної напруги та інших негативних явищ».

А тим часом у Партії регіонів, де й було виготовлено антирекламу, заборону суду на її поширення назвали наступом на свободу слова. На своєму офіційному сайті Партія регіонів розмістила опальний ролик під назвою ‘Ролик Януковича, який заборонила Тимошенко’, а також відеокоментар лідера партії під заголовком ‘Я готовий подати руку кожному, хто бореться проти цензури в пресі’.

«За допомогою підконтрольного суду влада заборонила критикувати дії уряду та прем’єр-міністра в усіх засобах масової інформації та в рекламі. Цей факт викликає глибоку стурбованість за долю демократії і свободи слова в Україні», -- заявив Янукович у своєму відеозверненні. Як він додав, «це перший крок до повернення тоталітарної системи». «Це спроба за допомогою підконтрольних судів та репресивних органів відновити цензуру та взяти під повний контроль інформаційну сферу», -- вважає головний ‘регіонал’. При цьому він закликав громадян України і світову спільноту «зупинити повернення тоталітарних проявів» і «зберегти надбання демократії».

Крім того, Партія регіонів надіслала листи до посольств іноземних держав в Україні, а також представництва Єврокомісії та Ради Європи, в яких висловила занепокоєння рішенням суду щодо заборони критикувати уряд Тимошенко. «Рішення суду є ганебним фактом», -- мовиться в заяві від 25-го вересня, яку цитує прес-служба ПР.

Заборону політичної антиреклами вважають невдалою ідеєю і в секретаріаті президента. «Судове рішення виглядає як наступ на свободу слова»,-- заявила на брифінгу в п’ятницю заступник глави секретаріату Марина Ставнійчук.

За її словами, ця заборона викликає асоціації з весняними пропозиціями ПР і БЮТ щодо змін до Конституції, де «були реальні наступи на свободу слова», зокрема пропозиція про відповідальність ЗМІ за дезінформацію суспільства.

«Сьогодні ми вже бачимо це у практичній площині. Представники ЗМІ, шановні журналісти, серйозно задумайтеся над своєю майбутньою перспективою, і хто вам може її дати для свободи слова і свободи преси. А хто реально, прикриваючись демократичними лозунгами і штампами, в практичному житті здійснює наступ», -- звернулася до журналістів Ставнійчук.

Водночас вона зауважила: на сьогоднішній день рішення Печерського суду по суті ще не прийнято. Ухвала про заборону поширювати відповідну інформацію – це лише юридичний засіб забезпечення вимог позову до того, як справу буде розглянуто по суті.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG