Спеціальні потреби

Нові версії в справі отруєння Ющенка – провокація?


В Україні знову заговорили про отруєння Ющенка. З наближенням виборів тема дедалі активніше циркулює у пресі, при цьому найгучніше лунають голоси політичних опонентів президента Прихильники версії, згідно з якою ніякого отруєння діоксином не було, висунули новий аргумент – цього разу зі шпигунським присмаком. Як стверджують вони, результати аналізу крові Ющенка, що свідчать про наявність у ній діоксину, сфальшовані з допомогою заокеанських спецслужб.

Таку інформацію оприлюднила днями газета ‘Сегодня’. Як повідомило видання, начальник відділу Генпрокуратури Лариса Чередниченко написала рапорт на ім’я генпрокурора, в якому заявила: зразки крові, взяті у Ющенка у вересні-жовтні 2004 року, були таємно перевезені до Сполучених Штатів.

«Їх таємно доправили до США, де збагатили діоксином, а відтак, за сприяння співробітників американських спецслужб, передали до Австрії. Саме ці зразки крові були направлені керівництвом австрійської клініки 'Рудольфвінерхаус' на дослідження в експертних установах, які й виявили наявність діоксину», -- мовиться в рапорті Чередниченко, що його цитує видання.

Версію підтримала тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань розслідування обставин отруєння Віктора Ющенка. У вівторок 22 вересня комісія виступила із заявою, в якій зажадала від Генпрокуратури та СБУ порушити кримінальну справу ‘за фактом фальсифікації отруєння Віктора Ющенка’. Як стверджують парламентські слідчі, вони мають у своєму розпорядженні докази, ‘що підтверджують факт маніпуляції з експертизами зразків крові Ющенка’. Комісія заявила також, що має докази того, буцімто дружина президента Катерина Ющенко під час виборів 2004 року ‘консультувалася та отримувала допомогу від представників спецслужб США’.

В істинності ‘шпигунської’ версії впевнений також народний депутат Давид Жванія. У вівторок в інтерв’ю ‘Газеті по-київськи’ колишній соратник президента заявив: «лікарі Микола Корпан і Жак Сора, що заявили про отруєння Ющенка діоксином, сфальшували цей діагноз за матеріальну винагороду». Жванія висловив також обурення заявою президента про те, що його отруйники відомі, проте їх переховує в себе Росія. «Наступний крок після таких заяв – оголошення війни», -- сказав народний депутат, назвавши ‘перебором’ звинувачення на адресу Росії.

Натомість Генеральна прокуратура України вкотре підтвердила: факт отруєння Ющенка діоксином мав місце. Заява з’явилась у середу 23 вересня – як реакція на вимогу парламентської слідчої комісії. У своїй заяві ГПУ спростувала ‘американський слід’:

«Версія про ‘штучне створення доказів самого отруєння’ шляхом збагачення крові Ющенка діоксином представниками американських спецслужб спростовується висновками судово-медичної експертизи, історією хвороби Ющенка з результатами лабораторних досліджень, допитами лікарів, вчених, експертів тощо», - заявили у Генпрокуратурі. Що ж до авторки рапорту на ім’я Генпрокурора, то як мовиться в документі, «ініціатор вказаної перевірки Лариса Чередниченко ухилилася від дачі конкретних показань по суті свого рапорту».

Своє обурення заявами про сфальшований за гроші діагноз висловив також у середу лікар Ющенка, французький професор Жак Сора. Як він сказав, коментуючи заяву Жванії, «у людей, які роблять такі заяви, нема ні честі, ні совісті, ні розуму». Як додав Сора, «мої дослідження щодо методів виведення діоксину мають історичну цінність. Незабаром я опублікую нову доповідь, і усі зможуть у цьому переконатися», -- наголосив ображений професор.

А тим часом експерти нову версію отруєння, що її висувають противники президента, пояснюють політичними причинами. Намагання скомпрометувати Віктора Ющенка пов’язане з майбутніми виборами, - сказав в інтерв’ю ‘Голосу Америки’ близький до секретаріату президента політолог Вадим Карасьов:

«Це пов’язано, по-перше, з виборами, що насуваються, а також з вибором 2004 року. Бо якщо буде створена така нова міфологія – що вибір 2004 року був зроблений під впливом фальшивого отруєння – то тоді фальшивим стає весь громадянський вибір України 2004 року. Адже давно лунають закиди, що Майдан це американська політтехнологія, що було несправедливо призначено переголосування і у Януковича вкрали перемогу. А тепер, якщо до всього цього долучити отруєння, нібито сфальшоване десь у Сполучених Штатах Америки спецслужбами, -- ну, то тоді весь 2004 рік виявиться марним, облудним, і весь період 2004-2010 років можна буде делегітимізувати, інтерпретуючи оцю останню демократичну «п»ятирічку» України як сфальшовану, несправедливу.

А по-друге, це фактично спроба унеможливити серйозний, реальний старт президентської кампанії нині чинного президента, якого бояться. Тому що можуть бути сюрпризи. Тому що президент є президент, і президент Ющенко здатен проявляти себе як людина вольова.

Ну і по-третє – це намагання ‘перебити’ всі інші кримінальні справи. Є справа Пукача, є серйозні питання щодо окремих нині діючих політиків у справі отруєння Ющенка… Тому робиться все, аби вийти сухими з води і повісити всі звинувачення в отруєнні на того, хто був отруєний».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG