Спеціальні потреби

Віктор Ющенко відправився з візитом у Туркменістан


Президент України Віктор Ющенко прибув сьогодні до Туркменістану, де говоритиме із керівництвом цієї країни про можливість відновлення прямих контрактів на постачання середньоазійського газу. Про це повідомив заступник глави Секретаріату Президента України Андрій Гончарук.

За словами Гончарука, сторони також планують розглянути співпрацю в інших енергетичних проектах. Зокрема, участь України в підтриманому Європейським союзом проекті «Nabucco», який передбачає спорудження інфрастуктури для транспортування середньоазійського газу до країн ЄС. Експерти кажуть, що Київ міг би закуповувати напряму у Туркменістану до 15 мільярдів кубічних метрів палива, таким чином диверсифікувавши своє забезпечення газом. Адже нині практично всі обсяги імпортного газу надходять до країни виключно з Російської Федерації.

Оглядачі нагадують, що колись Україна мала прямі угоди із Туркменістаном і не закуповувала газу в Росії. Проте декілька років тому російському «Газпрому» вдалося законтрактувати всі наявні у Ашгабата обсяги газу і Київ був змушений перейти на стовідсоткове постачання палива російською монополією. Візит пана Ющенка до Туркменістану починається у сприятливий час, адже відбуватиметься на фоні суперечки президента цієї країни пана Бердимухамедова із Росією. «Газпром» поки що безуспішно намагається переконати його знизити ціну на паливо. Цього року на експортному газопроводі стався вибух. Його причиною, як вважають в Ашгабаті, стали дії «Газпрому». Однак останній поки не визнає своєї відповідальності і не отримує туркменського газу.

В той же час спроби українського керівництва диверсифікувати постачання палива може знайти нерозуміння в Кремлі. Адже цього року Україна уклала довготерміновий контракт із «Газпромом» і через економічну кризу не може закуповувати предбачених домовленостями обсягів газу. Компанія поки що не штрафує українських партнерів за порушення контрактних умов. До того ж нині існуючі транзитні газопроводи із Туркменістану пролягають територією Росії, відтак, укладення прямих контрактів неможливе без узгодження із Москвою, яка не в захопленні від ідеї втратити український ринок газу.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG