Спеціальні потреби

Стимулювання ринку у США – від автомобілів до побутової техніки

У понеділок у США закінчила діяти програма, за якою уряд платив власникам старих автомобілів до чотирьох з половиною тисяч доларів у разі, якщо вони купляли нову, економнішу машину. Метою програми вартістю у три мільярди доларів було стимулювати автомобільний ринок і одночасно прибрати з доріг старі машини, які наносять шкоду навколишньому середовищу.

Автомобілі, які «жерли» бензин, пішли на металобрухт, а автомобільна індустрія нарешті побачила світло у кінці довгого тунелю рецесії.

«Це чудово! Хлопці повернулись і у нас повно роботи», – можна почути.

На заводі Дженерал Моторс на роботу повернулось понад тисяча працівників, чому сприяла програма уряду. Як розповідає Артур Гойланд, лише фінансова допомога спонукала його поміняти стару машину на нову. «Я б їздив, поки вона не померла», – визнає він.

Вперше за багато часу в автосалонах почало не вистачати машин. Це був історичний місяць за усіма показниками.

Скот Едісон, менеджер групи автосалонів Фітджеральд авто моллс у штаті Мериленд, – розповідає:

«Люди приходили натовпом аби придбати нові машини в обмін на старі і отримати до чотирьох з половиною тисяч доларів на її купівлю».

Однак, якщо покупці відразу отримували знижку, то продавці машин повинні були з власних кишень викладати ці чотири з половиною тисячі доларів за кожне авто. Уряд обіцяє згодом повернути ці гроші усім автосалонам, але Едісон каже, що поки що їм повернули десь 20 %.

Якщо для великих автосалонів почекати не проблема, то для невеличких затримка з виплатою може вилитись у серйозні проблеми.

«Деякі салони, якщо вони швидко не отримають грошей, можуть опинитися в ситуації, де вони самі загнали себе у банкрутство» – підкреслює Едісон.

Конгрес США виділив три мільярди доларів на програму. Уряд запевняє, що всі автосалони отримають гроші.

Тож чимало продавців сподіваються, що ця стимуляція автомобільного ринку призведе до виходу з кризи.

Скот Едісон оптимістично дивиться у майбутнє:

«Тепер коли люди почали купувати машини, можливо, ви побачите, що ваш сусід купив нове авто і це спонукає вас придбати новий автомобіль».

Однак, чимало експертів, серед них і Джейсон Вайсберґ, застерігають, що пожвавлення ринку не означає вихід з кризи для таких компаній, як Дженерал Моторс:

«Вони відійшли на крок від безодні, однак ще не відомо, чи зможуть вони вижити на конкурентному ринку».

Поки автосалони нервово чекають на повернення грошей, уряд готує нову програму, цим разом для пожвавлення ринку побутової техніки. Очікується, що починаючи з кінця жовтня, американці які придбають енергетично економний побутовий прилад, отримають від уряду 50-200 доларів. Галузь потребує допомоги, адже лише цього року втратила 15 % бізнесу.

Говорить представник Асоціації виробників побутової техніки Джозеф Макґваєр:

«Ми сподіваємося, що програма поверне покупців до крамниць, допоможе економити електроенергію, заощадить людям гроші і почне відроджувати економіку і нашу галузь зокрема».

На відміну від програми обміну авто, в цьому випадку покупцям не потрібно буде здавати свою стару побутову техніку, щоб отримати гроші від уряду.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG