Спеціальні потреби

В річницю конфлікту – нове напруження між Грузією та Росією

Напередодні річниці грузинсько-російського конфлікту загострилося напруження у відносинах між Росією, Грузією та США. У середу заступник глави МЗС Росії Григорій Карасін заявив, що Сполучені Штати мовчки озброюють Грузію, а це, за його словами, змусить Москву діяти.

Натомість заступник державного секретаря США з питань безпеки Александер Вершбов попередньо заявив, що на сьогодні Сполучені Штати допомагають у тренуванні грузинських військових. Конфлікт на кордоні також спонукав президентів США та Росії у вівторок провести телефонну розмову з метою зняття напруження. Віце-президент Байден також у телефонній розмові з президентом Грузії Саакашвілі наголосив на важливості утриматись від будь-яких силових дій. На місці ж люди продовжують боятись за своє життя.

Мешканці села Земо-Нікозі кажуть, що вони продовжують жити у страху. Село, яке знаходиться за 100 кілометрів від Тбілісі та півтора кілометра від Цхінвалі, досі не може загоїти рани торішнього конфлікту. Багато помешкань тут зруйновані і ніхто не намагається їх відбудовувати.

«Цей будинок був зруйнований під час війни, але стрілянина продовжується, напруження надзвичайно високе. Люди у паніці. Ситуація не змінилась. Люди живуть у страху», - каже один з мешканців села.

Російські вертольоти літають над цим поселенням регулярно. Десятки тисяч біженців, які залишили прикордонні території, бояться повернутись додому. На місці, де вони осіли, виросло велике село, яке живе за рахунок допомоги США, Європейського Союзу та недержавних організацій.

«З нового року ми тут. Звичайно, ми хочемо і сподіваємось повернутись додому. Ми дуже сумуємо за домом і живемо з надією на повернення» - говорить один з біженців.

Водночас їх не покидає страх: «Ми не можемо повернутись, бо ми боїмось. Росіяни будують бази у Канчаветі. Ми боїмось повернутись додому і не знаємо чого чекати від майбутнього», - - каже інший біженець.

Експерти кажуть, що росіяни будують військові бази на території Грузії неподалік головних транспортних ліній і не так далеко від Тбілісі. На сьогодні, за різними даними, на спірних територіях Південної Осетії та Абхазії дислоковані шість тисяч російських військових. Це суперечить домовленостям про припинення вогню між Грузією та Росією, досягнутим торік за посередництвом президента Франції Ніколя Саркозі. Аналітики кажуть, що ні Росія, ні Грузія не зацікавлені у конфлікті. Москва і без додаткової війни досягла свого, де-факто, контролюючи обидва сепаратистські регіони, які Росія визнала незалежними країнами. Але в Тбілісі також розуміють усю складність ситуації. Вони не готові з своєю 31 тисячною армією воювати з мільйонною армією Росії. І з Тбілісі лунають заяви, що вони віддані вирішенню конфлікту мирним шляхом.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG