Спеціальні потреби

Пукач відповість за вбивство Ґонґадзе і Чорновола?


Привид убитого журналіста знову блукає коридорами української влади. Чи цього разу буде справедливий суд і відплата – чи тільки нове політичне торжище на кістках?

Арешт головного обвинуваченого у вбивстві Георгія Ґонґадзе – генерала міліції Олексія Пукача – викликав лавину коментарів. Відреагував, зокрема, один із фігурантів «плівок Мельниченка», а нині голова Верховної Ради та кандидат у президенти України Володимир Литвин. Саме голос, схожий на його власний, веде на тих плівках діалоги в кабінеті екс-президента Кучми щодо планів розправи над журналістом.

Коментуючи арешт Пукача, Володимир Литвин висловив сподівання, що розслідування у справі буде об’єктивним та всебічним.

«Я, як і всі, зацікавлений у тому, щоб істина у цій справі була встановлена», - запевнив спікер в інтерв’ю агенції «Інтерфакс». - «Але тільки не «істина під політичний момент», як це не раз було в українській практиці», - наголосив Литвин у заяві, що з’явилась 23 липня на сайті Верховної Ради.

А тим часом удова журналіста Мирослава Ґонґадзе вважає, що після затримання Пукача у Володимира Литвина є підстави боятися, так само як у колишнього президента Леоніда Кучми. Про це Мирослава сказала виданню Kyiv Post.

Готуватися до арешту радить Литвину та Кучмі і майор Микола Мельниченко. В інтерв’ю Українським новинам колишній президентський охоронець заявив: «Затримання Пукача може вплинути на притягнення до кримінальної відповідальності Литвина». Автор скандальних плівок пообіцяв також пікетувати Генпрокуратуру, вимагаючи взяти Кучму, Литвина та екс-голову Служби безпеки України Леоніда Деркача під варту.

Водночас Президент України Віктор Ющенко зажадав від генпрокурора щоденно інформувати його про хід досудового слідства. Про це повідомила на брифінгу в четвер прес-секретар глави держави Ірина Ванникова. Ющенко просить також прокуратуру розібратися, як сталося так, що Пукач, ще в 2005-му оголошений у міжнародний розшук, увесь цей час жив не криючись, вільно пересувався Україною, частенько навідував столицю і навіть телефонував колегам з МВС. Президент закликав Генпрокурора дати правову оцінку посадовим особам, відповідальним за розшук Пукача.

Взагалі історія збіглого генерала, арешт якого «випадково» припав на президентські вибори, сама по собі породила безліч коментарів та підозр. Адвокат Пукача уже заявив, що його клієнта ніхто не шукав, а він вирішив здатися сам. Автор скандальних плівок Мельниченко висунув власну версію: мовляв, Пукача доставили в Україну закордонні спецслужби (як уточнив Мельниченко – американські).

Та хоч би як там було, більшість оглядачів вважають, що свідчення міліцейського генерала будуть використані для політичного тиску і шантажу – і навряд чи для власне розкриття вбивства Гонгадзе.

Натомість журналісти в усьому світі вітають затримання Пукача і не полишають надії: цей арешт допоможе нарешті дізнатися правду та встановити замовників вбивства. Таке сподівання висловила, зокрема, міжнародна організація «Репортери без кордонів».

Не виключено, що Пукач проллє світло і на іншу гучну політичну справу. Колишній генерал МВС причетний до вбивства В’ячеслава Чорновола. Це стверджує син загиблого політика народний депутат Тарас Чорновіл. «Я наполягатиму, щоб Пукач був обов’язково допитаний з цього питання», –заявив Тарас в ефірі ТВі.

Як відомо, В’ячеслав Чорновіл загинув 10 років тому в автомобільній катастрофі за підозріливих обставин.

Нагадаємо також: головний обвинувачений у вбивстві Георгія Ґонґадзе був затриманий 21 липня в одному з сіл на Житомирщині. Як повідомила СБУ, Олексій Пукач визнав свою безпосередню причетність до вбивства, пообіцяв показати місцезнаходження голови вбитого ним журналіста та назвав імена «замовників».

Утім, що стосується двох останніх повідомлень СБУ, то адвокат підслідного Сергій Осика їх уже заперечив. У четвер увечері в ефірі кількох телеканалів Осика заявив: Пукач не називав слідчим імен замовників вбивства і не обіцяв показати місце, де знаходиться голова. «Принаймні поки що», – процитував адвокат слова Пукача.
XS
SM
MD
LG