Спеціальні потреби

Розпочала роботу Коаліція за чесні та прозорі вибори


Майбутня президентська кампанія буде не боротьбою ідей та стратегій, а боротьбою популізмів і компроматів. Під час перегонів широко застосовуватимуть маніпулятивні технології в ЗМІ, фіктивні соціологічні дані, брудні методи агітації та прямий підкуп виборців.

Про ці ризики попереджають громадські організації, які традиційно займаються моніторингом виборчого процесу в Україні. Також за традицією, за півроку до нових виборів громадські організації оголосили про об’єднання своїх зусиль і створення Коаліції за чесні та прозорі вибори.

Про те, що Коаліція починає свою роботу, на спільній прес-конференції в п’ятницю заявили фонд «Демократичні ініціативи», Комітет виборців України, Академія української преси, Лабораторія законодавчих ініціатив та комітет «Рівність можливостей».

Як повідомив директор «Демократичних ініціатив» Ілько Кучерів, на президентських виборах-2010 Фонд проведе екзит-пол у першому і другому турі. Планується опитати 20 тисяч респондентів на виході з 300 виборчих дільниць по всій Україні.

«Як організація, яка започаткувала проведення екзит-полів в Україні, ми розцінюємо опитування на виході з виборчих дільниць уже як частину української політичної культури. Сподіваємось, що й надалі ми будемо радувати журналістів і виборців даними про волевиявлення громадян дуже швидко і оперативно», – сказав Кучерів.

Однак чесність виборів залежить не тільки від чесного підрахунку голосів. Однією з найбільших загроз майбутньому голосуванню може стати прямий грошовий підкуп виборців. Про це заявив голова Комітету виборців України Олександр Черненко. За його словами, місцеві вибори показали, що прямий підкуп стає дедалі поширенішим як відносно недорога й ефективна технологія. За інформацією КВУ, декотрі з виборчих штабів уже зондують громадську думку, проводячи опитування на тему «За скільки ви готові продати свій голос на майбутніх президентських виборах?»

Як не допустити підкупу виборців та інших серйозних порушень? За словами голови КВУ, в цю кампанію Комітет робитиме акцент не стільки на констатації порушень, скільки на тому, щоб на них реагувати.

«Хотілося б не просто заявляти про порушення, як це було в 2004-му році – зібрались, заявили, і все. Хотілося б впливати», – підкреслив Черненко.

Як він повідомив, КВУ, зокрема, планує організувати «швидку виборчу юридичну допомогу» для захисту прав виборця, а також створити на період виборів громадські ради при президентові, парламенті, уряді.

А тим часом президент Академії української преси Валерій Іванов взагалі сумнівається в тому, що майбутні вибори вдасться провести хоч трохи чесно. На такий песимізм експерта налаштовує продажність українських ЗМІ.

За словами Іванова, велика відповідальність за чесні вибори лежить на мас-медіа, а українські мас-медіа поки що демонструють відсутність відповідальності. Особливо це стосується великих каналів, – наголошує експерт. Вони отримують найбільше прибутків, але ж вони і найбільші порушники. У них найбільше порушень журналістських стандартів, незбалансованих матеріалів і засилля «джинси» – коли рекламні, замовні матеріали подаються під маркою редакційних.

«На жаль, українські медіа – і насамперед це стосується великих каналів – вважають період виборів таким собі періодом медозбору. Вони вважають, що в цей період можна найбільше заробити», – заявив Іванов. Як він додав, ця ситуація абсолютно неприйнятна для суспільства, оскільки в такий спосіб через мас-медіа іде фактичний підкуп виборців.

«Оця навала джинси, яку ми спостерігаємо зараз, це вже підкуп виборця, і це вже не дає нам права говорити про нормальний початок виборчої кампанії. Відверто кажучи, я не вірю, що вибори в Україні будуть демократичними, чесними і прозорими», – наголосив президент Академії української преси.

За його словами, для себе він бачить дещо скромніше завдання – зробити так, щоб вибори були якомога менш недемократичними і нечесними. «Якщо це вдасться, це вже буде добре», – підсумував Іванов.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG