Спеціальні потреби

Агентів ЦРУ таки можуть притягнути до суду

Черговий скандал, пов’язаний з діяльністю Центрального розвідувального управління США. Міністр юстиції Ерик Голдер розглядає можливість відкриття кримінальної справи проти ряду службовців ЦРУ, яких звинувачують у застосуванні тортур під час допитів підозрюваних терористів за часи адміністрації Буша.

І хоча президент Барак Обама неодноразово говорив, що хоче дивитися уперед та не ворушити минулого, його колеги по партії закликають до розслідування цієї справи. І першою жертвою розслідування може стати колишній віце-президент Ричард Чейні, якого звинувачують у приховуванні від Конгресу інформації про проведення ЦРУ таємної антитерористичної програми.

Офіційні особи кажуть, що з огляду на рівень справи та ранг можливо причетних посадовців ЦРУ, для її ведення буде призначено спеціального слідчого. Однак республіканці називають це поганою ідеєю. Говорить сенатор Джад Ґреґґ:

«Ці постійні атаки на ЦРУ та нашу розвідку підривають не лише моральний дух, але і здатність її працівників виконувати свою роботу».

Президент Обама, схоже, погоджується, що розгортання справи лише зашкодить національній розвідці:

«Ми повинні дивитися уперед, а не оглядатися назад. Я боюся, що справа стане настільки заполітизованою, що ми не зможемо ефективно працювати».

У свою чергу демократи у Конгресі збираються провести власне розслідування. Для законодавців ця справа – питання особисте, адже протягом восьми років ЦРУ приховувало від Конгресу сам факт існування таємної антитерористичної програми. Говорить сенатор Ричард Дурбін:

«Проводити широкомасштабну програму, не повідомивши про це лідерів Конгресу – це не тільки неправильно, це незаконно».

Поки подробиці програми залишаються засекреченою інформацію. Втім, директор ЦРУ Леон Панетта вже мав зустрічі з сенатським комітетом з питань розвідки, на яких повідомив, що саме колишній віце-президент Ричард Чейні особисто наказав службовцям ЦРУ тримати інформацію про програму у таємниці. Сенатор
Дайєн Файнстайн:

«Панетті стало відомо, що віце-президент розпорядився, щоб Конгрес не дізнався про існування програми. Це створює велику проблему».

Сам Чейні поки що утримується від коментарів. Втім, його колеги вже обрали лінію захисту – Конгрес не повинен був знати про програму, оскільки вона так і не була запущена. Загалом же, суперечка між Конгресом та ЦРУ триває настільки довго, що розвідка, схоже, стала майстром захисту від законодавців. Говорить колишній високопосадовець Ради національної безпеки Ричард Кларк:

«ЦРУ опрацювало стандартну відповідь Конгресу. ‘Якщо ви будете стежити за нашою роботою, це зашкодить нашій робочій атмосфері. Відтак, ми не зможемо належно виконувати свої обов’язки’. Це просто міф».

Загалом же під такий гарячий вогонь ЦРУ не попадало з 70-х років. Тоді розвідку звинувачували у застосуванні ряду сумнівних методів, у тому числі найманні злочинців для вбивства Фіделя Кастро. Мета виправдовує засоби? Подивимось, чи зможуть законодавці та розвідка домовитись цього разу.

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG