Спеціальні потреби

Українські експерти коментують московський саміт


Барак Обама приїхав до Росії «перезавантажити» російсько-американські відносини, які останніми роками були далеко не безхмарні. Чи можливе «перезавантаження» відносин двох країн і що це може означати для України? Про свої очікування від візиту в інтерв’ю «Голосу Америки» розповіли політичні експерти Олександр Сушко, Михайло Погребинський та Євген Жеребецький.

Олександр Сушко, Науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва:

«Ми повинні розуміти, що «перезавантаження» це метафора, під якою мають на увазі оновлення стосунків, усунення певних перешкод у відносинах між Росією і США. А всі ці розбіжності можна умовно розділити на дві великі групи. У першій – ті, де погляди США та Росії відмінні, але все ж таки не діаметрально протилежні. До цієї групи можна зарахувати, наприклад, проблему Північної Кореї чи проблему політичного ісламу – тут у Росії та США багато точок дотику.

Проте є й розходження іншого ґатунку. І тут Росії і Сполученим Штатам складніше буде шукати спільні підходи, а відмінності у поглядах занадто суттєві і навіть антагоністичні. Ідеться, наприклад, про концепцію нової архітектури безпеки, яку запропонував торік президент Медведєв і яка фактично передбачає намір Росії отримати право вето на розширення військово-політичних союзів, зокрема НАТО. Така пропозиція не буде сприйнята Сполученими Штатами. Тому, напевно, з багатьох питань не вдасться досягти остаточного консенсусу».

Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології:

«Я не є оптимістом у сенсі того, що цей візит радикально змінить атмосферу стосунків між Росією і Сполученими Штатами та Заходом взагалі. Я не бачу жодних ознак того, що Сполучені Штати, нова адміністрація Білого дому готові йти на взаємні поступки з принципових питань. Ідеться, зокрема, про членство Грузії і України в НАТО, що для Росії є критично важливим.

І якщо не буде – а скоріше за все, цього не буде – сигналів з боку Обами, що Сполучені Штати готові врахувати інтереси Росії, яка з осторогою ставиться до можливого приєднання України і Грузії до НАТО, – тоді на якесь зближення чи серйозне «перезавантаження» розраховувати не варто.

Тому я думаю, що оскільки це нова адміністрація, то вони спробують почати з «чистого аркуша» і залишити певні надії.

Реальне просування вперед можливе лише в питаннях на зразок обмеження стратегічних озброєнь. Що ж до конфліктних тем, які безпосередньо торкаються Сполучених Штатів і Росії, – то тут я жодних сенсацій не очікую».

Євген Жеребецький, експерт з питань міжнародної безпеки:

«Насамперед мушу сказати, що зовнішня політика США при президентові Обамі мені абсолютно не зрозуміла. Важко говорити про чіткі орієнтири, які б я побачив. Шкода, що нова адміністрація, маючи за спиною таких авторитетів, як Збіґнєв Бжезинський, до них не дослухається.

Є одна річ, яку новий американський президент не зовсім усвідомлює. І полягає вона в тому, що зовнішня політика російської імперії (яка далі залишається імперією в свідомості росіян) має мобілізаційний характер. Тобто вони шукають зовнішнього ворога і під цим «соусом» мобілізують населення. Адже кругом самі «вороги» – грузини, українці, американці. Така мобілізаційна політика необхідна російській еліті, бо дозволяє забути про внутрішню паскудну ситуацію, пов’язану з падінням цін на нафту та повною відсутністю реформ.

У Білому домі ще мають ілюзії, що з росіянами можна домовитися. Проте причина цієї конфронтації росіян – зокрема, і з Америкою – це зовнішня «мобілізаційна» політика, яка є наслідком провальної внутрішньої політики Росії.

Тому «перезавантаження» навряд чи можливе, незважаючи на будь-які зусилля Обами. На жаль, я не думаю, що відбудуться якісь серйозні речі. Я не думаю, що стануться якісь кардинальні зміни».

Розсилка

Відео - найголовніше

Виборчий цикл у США: внутрішні та зовнішні виклики.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:06 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG