Спеціальні потреби

Влада Ірану не анулюватиме результати виборів

Влада Ірану нещадно розганяє акції протестів за допомогою озброєних сил внутрішніх військ. Принаймні 17 людей загинули, сотні отримали поранення, чи були заарештовані. Така тактика приносить результати – останніми днями все менше людей наважується виходити на вулиці. Втім ситуація ще далека від розв’язання. Протистояння триває серед політичної верхівки країни, частина якої вважає, що уряд повинен прислухатись до вимог опозиції. Уряд визнав, що деякі порушення під час голосування були. Які саме? На 50-ти виборчих дільницях в скриньках було більше бюлетенів, ніж зареєстрованих виборців. Втім, на думку Ради вартових конституції Ірану, цього недостатньо, щоб оголошувати перевибори.

У цей момент багато чого залежатиме від дій лідера опозиції Хосейна Мусаві. Втім, від останнього вже кілька днів нічого не чути і він не з’являється серед демонстрантів. Оглядачі кажуть, що Мусаві слід показати свій характер, і що для демонстрантів важлива його фізична присутність.

Режим робить все, щоб ізолювати Мусаві від протестів. Його найближчі соратники і активісти заарештовані, а самому Мусаві погрожують кримінальною відповідальністю, якщо заворушення не припиняться.

Поява цієї людини на чолі опозиції для багатьох виявилася великою несподіванкою. У 80-их він був прем’єр-міністром країни. Його називали ставлеником релігійних лідерів і одним з архітекторів теперішнього ісламського режиму. Експерт Інституту Брукінґса Сюзан Мелоні зазначає:

«Свого часу Мусаві вважали радикальним ісламістом. З крайньо лівими економічними поглядами і категоричною думкою щодо міжнародної політики. Його неможливо було назвати проамериканським».

Зараз Мусаві відмовчується, і важко сказати чи це дипломатична тактика, чи він намагається втихомирити протести. Важко також сказати, чи це Мусаві веде за собою демонстрантів, чи демонстранти штовхають його поперед себе. Експерти кажуть, якщо Мусаві хоче зберегти популярність і довіру з боку людей, він повинен продовжити протести. Він вже дещо позаду цього процесу, тому мусить рухатися вперед.

Тим часом місце неформальних лідерів акцій непокори займають зовсім інші люди. 26-ти річна студентка на ім’я Неда стала символом протестів, після того, як кадри її смерті від поліцейської кулі – облетіли інтернет.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG