Спеціальні потреби

Як криза у США впливає на гендерну роль чоловіків

Економічна криза викликає зміни в американському суспільстві, які дуже часто негативно позначаються на пересічних родинах. За статистикою, чоловіки частіше втрачають роботу, аніж жінки. Відтак у багатьох сім’ях роль годувальника доводиться виконувати жінкам.

Психологи кажуть, що такий перерозподіл соціальних ролей негативно позначається на чоловічій психології. Саме задля того, аби якось запобігти такій ситуації у Чиказькому університеті було створено організацію «Чоловіки при владі».

Чиказький університет може гордитися своїми випускниками, серед яких – двоє теперішніх суддів Верховного суду, міністр юстиції та лауреати Нобелівської премії. Однак багато хто із студентів вважає, що сьогодні університет робить недостатньо для просування чоловіків на лідерські позиції.

Як каже засновник організації «Чоловіки при владі» Стів Салтареллі, - «Дуже легко ігнорувати проблеми, які стосуються лише чоловіків».

Стів Салтареллі створив студентську організацію «Чоловіки при владі», яка заохочує сильнішу половину прагнути до керівних посад. Він вважає, якщо в суспільстві побільшає впливових чоловіків, кожен від цього виграє.

В університеті - дев’ять груп підтримки жінок, і це буде лише перша організація для чоловіків. Однак не всі ставляться до її створення позитивно і навіть називають це чоловічим шовінізмом. Як сказала одна студентка з цього приводу:

«Якщо це відштовхне жінок і приведе до влади чоловіків, які і так завжди були при владі, не думаю, що це добра ідея». Сама назва їх організації, каже вона, свідчить про верховенство чоловіків.

Упродовж останніх десятиліть соціальні ролі чоловіків і жінок у США помітно змінилися. Сьогодні жінки значно випереджають чоловіків у здобуванні освіти. А нещодавня економічна рецесія лише загострила цю проблему. Вперше в історії США безробіття серед чоловіків на понад 2% вище, ніж серед жінок, і становить 9,4%.

Дедалі більше сімей опиняються в ситуації, коли роль годувальника виконує не чоловік, а жінка. Саме це трапилося з родиною Гемондсів, після того, як Чак втратив роботу.

«Мій батько дуже здивувався, - каже Чак. У класичному розумінні чоловік повинен не сидіти вдома, а забезпечувати сім’ю».

Така зміна ролей може відчутно позначитися на чоловічій психології, як на це вказує антрополог Гелен Фішер:

«Я думаю, чоловікам просто необхідне відчуття, що їх потребують. І коли вони втрачають роботу, вони втрачають свою найважливішу роль в сім’ї».

Дослідження свідчать, що чоловіки переживають втрату роботи важче, ніж жінки. З цієї думкою погоджується професор Ратґерського університету соціолог Дебора Карр:

«Це правда. Навіть найбільш вільним від стереотипів чоловікам здається, що з втратою роботи підривається їх авторитет».

Нерідко це негативно позначається на стосунках в сім’ї. Еленор Геммерт не дуже задоволена тим, що стала головним годувальником:

«Мені не подобається, повернувшись додому, бачити його в моєму фартусі. Хотілося б сказати щось інше, але я втратила повагу до нього».

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG