Спеціальні потреби

Тести ДНК допомагають в лікуванні хворих на рак

У пацієнтів з діагнозом «рак» збільшилися шанси на видужання. Онкологи в одній з лікарень у Бостоні, що у штаті Массачусетс, запровадили обов’язкове генетичне тестування пухлин кожного пацієнта. Це, кажуть спеціалісти, допомагає їм краще підібрати ліки, а відтак і врятувати життя хворих.

Це безпрецедентний дослід: найретельніший генетичний аналіз пухлини пацієнта дає краще зрозуміти, як вона утворилася і як з нею боротися.

Лікар Ліф Еллісен з ракового центру Бостонської лікарні говорить:

«Кожна пухлина має певний генетичний недолік, який нею управляє. Якщо ми дізнаємося, розвиток яких пухлин стимулюють окремі вади, то зможемо підібрати ефективніші препарати для лікування кожної пухлини».

Як правило, вибір ліків залежить від органу, де знайшли рак. Лікар Еліс Шо каже:

«Ми набагато краще розбираємося у генетичних змінах, які виникають, коли людина хворіє. Завдяки цим знанням ми також отримуємо ефективніші лікувальні препарати».

У деяких випадках вивчення генетичних недоліків у пухлинах дає неочікувані результати. Як, наприклад, у випадку, коли у пацієнта з раком товстої кишки знайшли ваду, пов’язану з раком шкіри. Таким чином такого хворого можна лікувати препаратами від раку шкіри.

Пацієнтка Ліннеа Дафф, яка вже готувалася залишити цей світ, завдячує цьому методу своє життя. Дафф ніколи не курила, та у сорок вісім років у неї знайшли рак легенів останньої стадії. Три хімотерапії не допомогли. Проаналізувавши її пухлину, лікарі побачили рідкісну мутацію, яку в клінічних дослідженнях долав новий препарат. За лічені місяці рак легенів зник. Вона добре пам’ятає ті дні:

«Коли думаю про це зараз, на очі навертаються сльози, бо це було найнеймовірнішою, найдивовижнішою подією, що перевершила всі мрії» - говорить Ліннеа.

Так, завдяки вичерпним генетичним дослідженням, мрії усе більшої кількості пацієнтів збуваються.
XS
SM
MD
LG