Спеціальні потреби

Черномирдіна звільнено з посади посла Росії в Україні


Довголітній російський посол закінчив свою дипломатичну службу в Україні. Президент Росії Дмитро Медведєв видав указ, яким звільнив Віктора Черномирдіна з посади надзвичайного і повноважного посла Російської Федерації в Україні.

Цим же указом Медведєв призначив Черномирдіна радником президента РФ, поклавши на нього обов’язки спеціального представника президента з питань економічної співпраці з державами-членами СНД.

Про це рішення у четвер повідомила прес-служба президента Росії.

Своєю чергою, Віктор Черномирдін, завершуючи перебування в Україні, подякував «долі і керівництву» за проведені тут роки.

«Я не шкодую про роки, проведені в Україні… Спасибі вам за все!», –сказав екс-посол на прийнятті у посольстві РФ в Україні, організованому з нагоди Дня Росії, що відзначається 12 червня.

Черномирдін нагадав також, що у травні минуло вісім років, відколи він працює послом. При цьому він наголосив, що найбільше його надбання за цей час – «друзі та соратники».

У своїй прощальній промові екс-посол, крім того, побажав Україні швидше знайти вихід з фінансово-економічної кризи.

«Росіяни швидко запрягають і швидко їдуть... А українці щось довго їдуть», – у притаманному йому стилі зауважив дипломат.

А між тим, коментуючи відставку Віктора Черномирдіна, в Україні говорять про закінчення цілої епохи в російсько-українських відносинах. «Доба Черномирдіна» вмістила в себе чимало конфліктних ситуацій у двосторонніх стосунках, таких як протистояння навколо острова Тузла, «газові війни», скандали з «чорними списками» нев’їзних громадян.

При цьому – зауважують оглядачі – гостроти конфліктам часом додавали коментарі самого посла, які не відзначалися політкоректністю.

Один із найостанніших скандалів, у центрі якого опинився Віктор Черномирдін, мало не зробив його першим в історії російським послом, оголошеним в Україні персоною нон-грата. Про таку можливість Черномирдін був офіційно попереджений після допущених ним в інтерв’ю недипломатичних висловлювань на адресу президента України Віктора Ющенка.

Обурення багатьох викликало також і те, що за вісім років дипломатичної служби в Україні Черномирдін-посол не вивчив української мови, а на пресових конференціях вимагав від журналістів звертатися до нього російською.

Хто може стати наступним послом Російської Федерації в Україні? Серед імовірних кандидатів найчастіше звучить ім.’я заступника міністра закордонних справ Росії Григорія Карасіна. Зараз у зовнішньополітичному відомстві Росії він опікується відносинами з країнами СНД і, зокрема, Україною.

Втім, як вважають експерти, остаточне рішення ще не ухвалене, і може статися так, що призначення нового російського посла в Україну затягнеться.

Посол буде призначений не раніше осені, – такий прогноз оприлюднив на прес-конференції у п’ятницю голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Олег Білорус. При цьому він висловив впевненість: призначення відбудеться ще до президентських виборів в Україні.

«Новий посол приїде ще під час виборчої кампанії. У своєму портфелі привезе позицію Росії стосовно орієнтації на різні політичні сили», – спрогнозував Білорус. Він також висловив сподівання, що ця позиція буде доброзичливою і не матиме на меті тиснути на Україну.

Hагадаємо: Віктор Черномирдін був призначений послом Російської Федерації в Україні 21 травня 2001-го року.

За інформацією деяких ЗМІ, указ про звільнення спричинений проблемами зі здоров’ям, що їх Віктор Черномирдін мав останнім часом.

XS
SM
MD
LG