Спеціальні потреби

Президент Ющенко: Україна може втратити ГТС


Президент Ющенко заявляє, що Україна може втратити контроль над власною газотранспортною системою внаслідок погіршення фінансового стану НАК «Нафтогаз України». Про це глава держави заявив сьогодні під час спеціальної наради.

Нинішній фінансовий стан компанії – критичний, каже президент і пророкує банкрутство найбільшого платника податків країни. Боргові зобов'язання компанії зросли до майже 80 мільярдів гривень і продовжують накопичуватися через те, що НАК змушений продавати газ українським споживачам дешевше, ніж закуповує паливо у російської монополії «Газпром». Ющенко пропонує уряду підвищити принаймні до рівня собівартості ціну, за якою газ продається населенню та підприємствам теплокомуненерго. При цьому він закликає зберегти систему субсидій для малозабезпечених людей, які не зможуть оплачувати ці послуги.

Віктор Ющенко також звертає увагу на погіршення платіжної дисципліни – споживачі стали значно гірше розраховуватися за паливо. Президент також розкритикував надмірне податкове навантаження на компанію, чинні газові домовленості з Росією і заявив, що їх дія може призвести до втрати Україною своєї ГТС. Згідно з укладеними контрактами, «Газпром» має можливість нарахувати 40 мільярдів гривень за недобір газу у першому півріччі. І хоча російська монополія поки що не висуває претензій до української сторони, Ющенко побоюється, що Російська Федерація отримує дієвий інструмент впливу на політику української влади.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вже відреагувала на закидиди президента. В розповсюдженій заяві вона відмовляється від планів підвищення ціни на газ для населення в поточному році. «Я категорично заперечую проти підвищення ціни на газ для людей. Я взяла зобов’язання, що протягом цього року ціна на газ для населення не зміниться, і я буду свого слова дотримуватися. Я ніколи не дозволю під час кризи, коли людям і так важко, ще піднімати для них ціни на газ, і я не розумію цю команду президента», - говориться в документі.

Тим часом НАК Нафтогаз заявив, що планує отримати новий кредит на закупівлю російського газу. Компанія вже звернулася до уряду, щоб той виступив гарантом повернення коштів. Керівництво Нафтогазу розраховує отримати позичку у 15 мільярдів гривень.


Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG