Спеціальні потреби

Правозахисники вимагають справедливості у російських тюрмах

Група відомих російських правозахисників недавно видала публічну заяву з протестом з приводу арешту громадського активіста Олексія Соколова в Єкатеринбурзі, на Уралі. Соколов відомий як захисник прав в’язнів у російських виправних установах і викрив нелюдські побиття в’язнів і жахливі умови, в яких їх утримують. Недавно російська влада арештувала Соколова на основі звинувачень в пограбуванні з використанням зброї і тепер йому загрожує 15 років ув’язнення у виправній системі, яку він намагався реформувати. Проте, звинувачення, висунені проти активіста можуть бути сфабриковані.

Олексій Соколов ставив запитання: чому люди, які потрапляють у російські в’язниці здоровими виходять з них каліками? Чому матері ховають синів, які померли, перебуваючи під арештом? Чому в посвідченнях про смерть у в’язницях пишеться, що причиною смерті було запалення легенів, коли у жертви є ознаки кровотечі і поламані кості?

Соколов ставив такі запитання 2 роки тому, у своєму документальному фільмі під назвою «Фабрика тортур, чи педагогічний досвід». У 45-хвилинному відео він показує, серед іншого, брутальні побиття в російських в’язницях. Соколов очолював громадську групу, яка стежить за умовами у в’язничній системі Росії, і ділився своїми відкриттями з правозахисною організацією Міжнародна амністія.

Соколова арештували 13 травня, коли він гуляв зі своєю дворічною донькою. Йому висунули звинувачення у причетності до збройного пограбування, яке сталося п’ять років тому. Свідчення проти Соколова дав чоловік, засуджений за цей злочин раніше.

Бюро Міжнародної амністії в Москві одержує листи від в’язнів з різних частин Росії, в яких вони твердять, що їх піддають тортурам або обіцяють кращі тюремні умови в замін за неправдиві свідчення.

Представник Міністерства внутрішніх справ Свердловської області Валерій Ґорелих заявив, що зв’язку між правозахисною діяльність Соколова і його арештом за збройне пограбування не має. Дата судового засідання по його справі ще не призначена.

Дружина Соколова, Ґула, каже, що з часу виходу документального фільму «Фабрика Тортур» у 2007-му році, на адресу її чоловіка постійно надходили погрози. Соколова додає, що влада попередила її чоловіка, що він скоро вийде з тюрми – інвалідом.

У скандальному документальному фільмі, Соколов засудив умови утримання засуджених у в’язниці біля Єкатеринбурга. Правозахисник Олексій Соколов заявив, що більшість скарг і заяв від в’язнів потрапляють через неофіційні канали, бо люди бояться писати відверто. Кожний, хто згадає правду в офіційній скарзі чи заяві, може бути так жорстоко побитий, або піддається настільки сильному психологічному тиску, що він не витримує і врешті все заперечує».

Правозахисники кажуть, що Соколов очевидно нажив собі впливових ворогів серед керівництва тюрем. Декілька з них навіть втратили роботу після виходу документального фільму.

Провідні російські правозахисники видали заяву, в якій висловлюють обурення з приводу фабрикації звинувачень проти Соколова. Серед тих, хто підписав заяву – голова московської гельсінської групи Людмила Алексеєва і директор організації «За права людини» Лев Пономарьов.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG