Спеціальні потреби

Україна знайшла гроші для розрахунку з Росією за газ


Українське керівництво знайшло гроші для розрахунку з Російською Федерацією за спожитий у травні газ. Про це у п’ятницю під час засідання РНБО заявив президент Віктор Ющенко. Він сказав, що упродовж години платіж буде переказано ВАТ «Газпром». Таким чином Україна виконає зобов'язання щодо оплати за газ не пізніше сьомого числа кожного місяця. Кредит на оплату виділив державний Ощадбанк, який в свою чергу отримав кошти з резервів Національного банку.

За даними глави держави, борги НАК «Нафтогаз» України за травень склали 157 млн дол. за спожитий газ і майже 500 млн дол. за газ, закачаний до підземних газових сховищ. Пан Ющенко згадав про надзвичайно важкий фінансовий стан компанії та визнав, що виділені НБУ гроші мали емісійних характер.

«У мене не було іншого вибору, ніж схилити сьогодні рішення на емісію ресурсів, і через годину платіж «Газпрому» Росії у сумі 3,8 млрд грн буде зроблено. Але я хотів, щоб усі знали ціну таких рішень», – сказав президент. Водночас в Секретаріаті запевняють, що ця емісія не призведе до інфляції, оскільки не призведе до збільшення грошової маси в Україні. Уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський визнає, що розглядалися декілька варіантів кредитів, зокрема й від російських фінансових установ. Однак, на засіданні РНБО визнали варіант погашення заборгованості коштами НБУ найоптимальнішим.

У Секретаріаті нагадують, що більшість оплаченого російського газу була закачана у підземні сховища для використання у зимовий період. Для того, щоб не відчувати проблем із паливом взимку, Україна має протягом літа купити газу ще на понад чотири мільярди доларів. Українське керівництво розраховує вже в червні отримати черговий транш кредиту МВФ. Уряд також звертався до Європейського Союзу з проханням про надання цільової позики на закупівлю російського газу. РНБО сьогодні рекомендував Кабінету Міністрів розпочати виділення магістральних газопроводів із структури НАК «Нафтогаз». Самостійність української ГТС була однією з умов надання Європейським Союзом грошей на її модернізацію.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG