Спеціальні потреби

Ющенко хоче переглянути газові домовленості з Росією


Президент Ющенко пропонує переглянути довготермінові газові угоди із Російською Федерацією, підписані на початку цього року. Як повідомляє прес-служба Президента, про це глава держави сказав напередодні візиту до Санкт-Петербурга, де під час міжнародного економічного форуму планував зустрітися із російським колегою Дмитром Медведєвим. Однак російська сторона не надала гарантій таких переговорів і глава держави вирішив скасувати свій візит.

Віктор Ющенко називає газові домовленості неприйнятними ані з політичної, ані з економічної точки зору. Україна погодилася перейти на ринкову формулу формування ціни на газ, в той же час не домоглася такого ж підходу до формування ставки транзиту. Через це, за словами президента, транспортування російського палива до країн ЄС в першому кварталі виявилося збитковим для державної компанії НАК «Нафтогаз».

Так само Ющенко критикує несиметричність взаємних зобов'язань між країнами. Зокрема, українська сторона дала гарантії купівлі газу на 10 років наперед і не отримала гарантії обсягів транзиту на ті самі 10 років. Президент пропонує закласти у формування тарифів, цін, систему розрахунків та гарантії поставок два ключові принципи – синхронність і симетричність. Водночас Ющенко назвав спроби українського уряду утримати ціни на газ на рівні нижче собівартості популізмом, який ставить піз загрозу розрахунки із російським постачальником палива – «Газпромом».

Оглядачі все частіше говорять, що газовий конфлікт між Україною і Росією, який у розпал зими залишив без палива декілька європейських країн, може повторитися. Київ не має фінансових резервів, щоб закупити паливо для закачування у підземні сховища. За деякими оцінками, на це необхідно від чотирьох з половиною до п’яти мільярдів доларів.

Юлія Тимошенко зверталася до російського керівництва із проханням надати кредит, однак в Кремлі відмовили. У п’ятницю Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу також повідомив, що ЄС не зможе допомогти Україні фінансами на оплату газу. Він пояснив це складнощами із виконанням європейського бюджету. Водночас у Брюсселі кажуть, що уважно слідкують за ситуацією і планують обговорити цю тему на зустрічі лідерів країн-членів ЄС. Пан Баррозу пообіцяв порушити це питання для того, щоб знайти якесь рішення проблеми.

Відео - найголовніше

Як в НАТО оцінюють перебіг бойових дій в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:09 0:00
XS
SM
MD
LG