Спеціальні потреби

США працюють над вирішенням конфлікту на Близькому Сході


Держсекретар Гілларі Клінтон заявила, що невдовзі Адміністрація Барака Обами запропонує конкретні кроки у вирішенні конфлікту на Близькому Сході, які передбачають створення повноцінної держави на базі Палестинської автономії. Ця заява Клінтон пролунала після її зустрічі з міністром закордонних справ Єгипту, який застеріг, що подальше зволікання у миротворчому процесі на Близькому Сході може мати негативні наслідки як в самому регіоні, так і за його межами.

Останнім часом дипломатичні зусилля адміністрації США на Близькому Сході пожвавилися. Спеціальний посланець Джордж Мітчел провів офіційні переговори з представниками влади Ізраїлю у Лондоні, а Президент Обама зустрічається з лідером Палестинської автономії Магмудом Аббасом. Десть днів тому Білий дім відвідав прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу. Хоча офіційної заяви про підтримку створення палестинської держави з боку адміністрації США ще не пролунало, Гілларі Клінтон зазначає, що певний рух у цьому напрямку є помітним:

«Президент Обама та я повністю підтримуємо встановлення всебічного миру на Близькому Сході, вирішення конфлікту на базі співіснування двох держав і вважаємо Єгипет нашим важливим партнером в реалізації цього бачення».

Клінтон заявила, що адміністрація готує конкретний план для Ізраїлю та Палестинської автономії і попросила арабські країни здійснити кроки з метою покращення ситуації у регіоні. Клінтон сказала, що адміністрація наполягає на тому, щоб Ізраїль повністю зупинив будівництво нових поселень на Західному березі річки Йордан:

«Президент Обама чітко дав про це знати під час візиту Нетаньягу. Він хоче, щоб будівництво поселень зупинилося. Жодних поселень. Жодних застав. Жодних виключень для стихійних заселень».

Міністр закордонних справ Єгипту відвідав Вашингтон, представляючи Президента країни Госні Мубарака, який скасував свій візит до США через смерть онука. Міністр закордонних справ Єгипту натякнув, що не погоджується з тим, що ядерна програма Ірану є найбільшою загрозою для регіону. Натомість, каже Ахмед Абул Гейт, найбільшу небезпеку становить відсутність дій у вирішенні палестинської проблеми:

«Відсутність перегорів та відсутність успіху від цих переговорів, які б означали створення життєздатної держави Палестина, що мирно співіснує поруч з Ізраїлем, становить загрозу не лише народам та країнам регіону, а також Сполученим Штатам та всьому світові».

Клінтон та Гейт обговорили візит Барака Обами до Каїру, що має відбутися наступного тижня. У столиці Єгипту Обама планує оприлюднити звернення до мусульман всього світу. Також Обама планує зупинитися з коротким візитом у Саудівській Аравії, де зустрінеться з королем країни Абдуллою.

XS
SM
MD
LG