Спеціальні потреби

В`язнів Ґвантанамо таки судитимуть військові комісії

Президент США Барак Обама заявив, що незабаром відновлять свою діяльність військові комісії, які судитимуть запідозрених у тероризмі, що тепер перебувають в ув’язнені на базі американських збройних сил у Ґвантанамо на Кубі. У своїй писемній заяві з цього приводу президент Обама підкреслив, що підсудні матимуть певні права на захист, яких не мали за урядування президента Джорджа Буша.

Під час передвиборчої кампанії президент Обама називав ці комісії непотрібним компромісом, який підриває американські цінності. Незабаром після того, як прийшов до влади у січні, він припинив їхню діяльність для проведення їх перевірки.

У своїй заяві президент сказав, що військові комісії відповідають вимогам процесуального права, і у разі їх відповідної структуризації та адміністрації можуть бути використані для проведення слухань у справах «ворогів, які порушують закони війни».

За словами речника Білого дому Роберта Ґіббса, президент Обама вважає, що військові трибунали як такі «відіграють певну роль» у гарантуванні правосуддя, однак сьогоднішня система не працює належним чином.

«Вони не спрацювали, коли йшлося про швидке притягнення до відповідальності винних для задоволення вимог сімей жертв терористів. За майже вісім років військові комісії розглянули лише три справи».

Президент Обама заявив, що відтепер не прийматимуться як докази будь-які заяви в’язнів на допитах, під час яких використовувалось жорсткі, негуманні і принизливі методи. Використання інформації з других рук буде обмежене і підсудні матимуть ширші можливості в обранні адвоката.

Міністр оборони США Роберт Ґейтс має поінформувати Конгрес про зміни в правилах, якими керуватимуться віднині військові комісії.

Речник Білого дому Ґіббс заявив, що адміністрація також закликатиме законодавців закріпити запропоновані зміни у законодавчому порядку.

«Президент домагається змін, які – на його погляд – забезпечать захист, необхідний для того, щоби досягнути певного рівня справедливості».

Передбачають, що президент Обама запропонує відкласти на сто двадцять днів справи, які тепер розглядаються в суді, для впровадження запропонованих процесуальних змін.

Голова сенатського комітету з питань судочинства Петрик Лейгі заявив, що буде радий прочитати пропозиції президента, щоб переконатися, що вони створюють справедливу систему для слухання справ підозрюваних терористів.

У свою чергу, правозахисна організації Міжнародна амністія вважає, що президент Обама просто відновлює ті самі комісії, які він, будучи кандидатом в президенти, зараховував до невдач адміністрації Буша.

Нині приблизно двісті сорок осіб перебувають у в`язниці на Ґвантанамо, яку президент Обама обіцяв закрити до січня наступного року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG