Спеціальні потреби

У Страсбурзі відбувся ювілейний саміт НАТО


Президент Сполучених Штатів Барак Обама взяв участь у саміті НАТО у Страсбурзі з нагоди шістдесятиріччя цього оборонного союзу. Він закликав союзників Америки надіслати більше своїх військ до Афганістану.

Президент Обама заявив, що він задоволений готовністю союзників НАТО зробити свій вклад у справу боротьби з тероризмом в Афганістані:

«Це не може бути боротьба самої лише Америки. Усі члени НАТО усвідомлюють, що Аль-Кайда є загрозою для всіх нас».

Члени Північноатлантичного оборонного союзу – включно з Великобританією, Францією, Італією та Іспанією – погодилися вислати до Афганістану до п’яти тисяч додаткових військ із завданням вишколювати афганську поліцію і збройні сили та гарантувати безпеку під час загальних виборів у серпні. Вони також зобов’язалися вкласти сто мільйонів доларів у фонд для розвитку афганської армії.

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер зазначив:

«Остаточний результат такий: що стосується Афганістану, то цей саміт і цей союз виконали свій обов’язок».

Проте, незважаючи на принцип НАТО, що напад на одного члена рівнозначний нападу на всіх, союзники Америки відмовились вислати додаткові бойові частини до Афганістану.

Отож, в Афганістані воюють і будуть воювати американці. До кінця наступного року їх буде там 70 тисяч. Проте, президент Обама наполягав: різниця не суттєва:

«Інструктори, яких ми висилаємо до Афганістану не менш важливі ніж війська, що борються з Талібаном безпосередньо у південній частині країни».

Щодо питання розширення НАТО президент Обама сказав:

«Я хочу зазначити, що в час коли ми вітаємо Албанію і Хорватію із вступом в НАТО, це не останній раз, що ми матимемо таке святкування і я з нетерпінням чекаю, коли ми вітатимемо Македонію із вступом в альянс. Двері до членства будуть відкриті для інших країн, які відповідатимуть стандартам НАТО і будуть спроможні зробити суттєвий вклад в колективну безпеку».

Президента Обаму попросили коментувати підписаний афганським президентом Карзаєм новий ісламський закон, який – як твердять правозахисні групи – дозволятиме чоловікам-шіїтам ґвалтувати своїх дружин. Президент Обама сказав, що цей закон викликає огиду. Адміністрація Карзая повідомила, що вона перегляне новий закон, беручи до уваги застереження західних держав.

Проте, президент Обама заявив, що американці повинні зосередити свою увагу на місії американських військ в Афганістані:

«Головна причина, чому ми є в тій країні – так це щоби викорінити Аль-Кайду, щоб вони не могли нападати на членів союзу НАТО».

Під час саміту у Страсбурзі відбулись насильницькі вуличні протести проти НАТО. Президент Обама сказав, що він сам не бачив демонстрацій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG