Спеціальні потреби

Іспанський суддя переслідує екс-посадовців США

Суд в Іспанії оголосив про можливість відкриття кримінальної справи проти шістьох співробітників адміністрації колишнього Президента США Джорджа Буша. Їх звинувачують у санкціонуванні тортур в’язнів на американській військово-морській базі в Ґвантанамо, що на Кубі. Серед шести осіб є колишній міністр юстиції Альберто Ґонзалес, який свого часу назвав деякі частини Женевських конвенцій кумедними та застарілими:

«На мій погляд, наше рішення не застосовувати Женевські конвенції у нашому конфлікті з Аль-Кайдою було абсолютно правильним з різних причин».

Інший член адміністрації Буша – посадовець Міністерства юстиції Джон Ю – відомий як автор так званого меморандуму про тортурування, в якому він виправдовував симуляцію утоплення підозрюваних та інших жорстких методів допитування.

Іспанський суддя Балтазар Ґарзон каже, що він має право притягати колишніх американських урядовців до судової відповідальності, оскільки чотири громадянина Іспанії стверджують, що стали жертвами тортур на базі Ґвантанамо. Ґарзон заявив, що американські урядовці порушили міжнародне право – Конвенцію ООН проти тортур 1984-го року, яку Сполучені Штати підписали.

Один з юристів, який займається справою, сказав, що ордери на арешт можуть бути видані вже через кілька тижнів. Якщо так, то чи будуть американські службовці видані Іспанії?

Виконавчий директор правозахисної організації «Вахта прав людини» Кенет Рот зазначає:

«На мою думку, це малоймовірно, щоб уряд США видав колишнього службовця адміністрації Буша, проти якого висунуто офіційне звинувачення у тортурах. Проте, можливо буде видано ордер Інтерполу, що означає, що звинувачені не зможуть подорожувати закордон, бо ризикують, що їх буде заарештовано».

Це вже не перший раз суддя Ґарзон переслідує іноземних урядовців. Саме відповідно до ордеру, виданого суддєю у 1998-му році у Лондоні було арештовано колишнього диктатора Чилі Ауґусто Піночета. Генерала Піночета протримали два роки, а відтак відпустили додому; він повернувся до Чилі і через вісім років помер, так і не поставши перед судом.

Так чи інакше, але ця ситуація може спричинити чимало тиску на адміністрацію Обами, щоб вона відкрила своє власне слідство, чого до сьогодні Обама робити не поспішав.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG