Спеціальні потреби

Україна може скасувати безвізовий режим для європейців


Україна вивчає можливості поновлення віз для європейців. Про це заявив у четвер глава Секретаріату президента Віктор Балога. Як він пояснив, до цього українську сторону спонукає те, що встановлений Києвом в односторонньому порядку безвізовий режим не викликав адекватного зустрічного руху з боку Європи.

Нові підстави для такого висновку, вважає глава Секретаріату, дали підсумки переговорів під час візиту Президента Ющенка до Чеської Республіки.

«Українська сторона так і не одержала позитивної відповіді щодо своїх прагнень домогтися реального послаблення візового режиму для України», – констатував Балога. За його словами, «Діюча вже понад рік угода між нашою державою та ЄС про спрощений порядок оформлення віз багато в чому залишається формальним документом, а Європа вельми неохоче відкриває свої кордони українцям».

У своїй заяві посадовець нагадує, що ще у 2005-му році з ініціативи Ющенка Україна ввела дуже ліберальні правила перетину свого кордону для держав-членів Європейського Союзу. Відтоді потік іноземців з держав ЄС зріс удвічі.

Що ж до українців, які виїжджають в країни Євросоюзу, то їх число, навпаки, удвічі скоротилося. Адже після розширення Шенгенської зони одержати візу для поїздки в «нові» держави ЄС стало ще складніше, ніж у «старі».

За словами Балоги, угода про спрощення візового режиму для українців не забезпечила вільного пересування громадян України Європою. Витрати на візові процедури майже вдвічі перевищують граничні 35 євро, які зафіксовані в угоді. Суттєво не зменшились кількість документів, які має подавати заявник до консульств, і тривалість їх розгляду. Принизливі візові поневіряння українців суперечать духові домовленостей, які були досягнуті між Києвом і Брюсселем, – наголосив очільник президентського Секретаріату. Як він додав, «помітних зрушень не відбулося, що засвідчила і позиція Чехії».

Відтак у президентській канцелярії не виключають: Україна може відновити візовий режим для громадян країн ЄС. «При цьому треба чітко розуміти: йдеться не про ревізію курсу України на інтеграцію в Європу, а про захист своїх інтересів. Такими діями Київ розраховує спонукати уряди європейських держав до реальних, а не декларативних кроків нам назустріч», – наголосив Балога, слова якого цитує прес-служба президента.

Нагадаємо: Угода про спрощення візового режиму між Україною і Європейським Союзом набрала чинності 1 січня 2008-го року. А у вересні цього ж року, на паризькому саміті Україна-ЄС, було оголошено про початок переговорів щодо скасування віз для українців. Тоді дипломати озвучували оптимістичні прогнози. Так, тодішній міністр закордонних справ України Володимир Огризко висловлював сподівання, що вже до 2012-го року – часу проведення Європейського чемпіонату з футболу – українці зможуть їздити в держави Євросоюзу без віз.

А тим часом наразі, попри досягнуті домовленості, українці не відчули змін на краще. Одержати Шенгенську візу, як і раніше, складно, а деякі з країн ЄС вдаються до систематичних порушень Угоди про спрощення візового режиму.

Зважаючи на велику кількість скарг, у серпні минулого року Президент Віктор Ющенко видав Указ, яким доручив урядові перевірити порядок отримання віз громадянами України. Вже тоді в Секретаріаті застерігали: якщо принцип взаємності режиму пересування між Україною і Євросоюзом не буде забезпечений, Україна може скасувати однобічний безвізовий режим, запроваджений нею для європейців.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG