Спеціальні потреби

Реакції на ‘газову’ угоду між Україною та ЄС


Росія, як уже відомо, відстрочила заплановані наради з урядом України до часу вивчення підписаної в понеділок угоди між Києвом та ЄС у справі модернізації української газотранспортної системи. Угода стала предметом гучних заяв з боку російських лідерів та коментарів експертів.

Президент Росії Дмитро Медведєв заявив на засіданні російської Ради з національної безпеки і оборони, що заплановані на наступний тиждень наради прем’єр-міністрів Росії та України повинні бути відстрочені до часу, коли Москва вивчить деталі угоди Києва з Європейським Союзом щодо модернізації українських трубопроводів.

Медведєв сказав, що угода викликає кілька питань, про які також говорив прем’єр-міністр Володимир Путін:

«Ключовим фактором є об’єм прокачуваного газу, так там написано. Це пов’язано з можливістю повернення кредиту. Зрозуміло, що цей газ не може взятися ні звідки, як лише з території Російської Федерації. З нами цього питання ніхто не обмірковував».

Незважаючи на заяву Путіна, міністр енергетики Росії Сергій Шматко був присутній на конференції в Брюсселі, на якій було підписано угоду між Європейським Союзом і Україною.

У рідкісному дусі єдності на зустрічі прем’єр-міністр Юлія Тимошенко і президент Віктор Ющенко - представили ЄС план модернізації трубопроводу на суму семи з половиною мільярдів доларів. Європейські офіційні особи привітали пропозицію як спосіб забезпечення енергетичних потреб континенту і метод надання допомоги українській економіці.

Директор московського Інституту енергeтики і фінансів Володимир Фейгін заявив Голосу Америки, що велике зацікавлення газотранспортною системою України є результатом газового конфлікту між Москвою і Києвом у січні цього року, який на якийсь час припинив постачання газу в умовах суворої зими:

«Європейці, які взагалі займають таку пасивну позицію, стали відчувати, що виборці важливі, що довгі перерви, і тому цим слід зайнятися, якщо вони виділять на це кошти, то вони будуть схвалені, тому що це вже видно, що ці справи пов’язані з їх безпекою, з працею промисловості, енергетики, з життям населення».

Приблизно 80% газу з Росії до Європи проходить через територію України, і покращення транспортних інфраструктури, можливо, збільшило б цей об`єм. Однак експерт з енергетики у Центрі Разумкова у Києві Володимир Омельченко каже, що така ініціатива суперечить планам Москви побудувати газопроводи через північну і південну Європу в обхід України:

«Немає ніякого сенсу робити і північний потік, і південний потік, і ще раз розширювати газотранспортну систему України, тому що для цих нових обсягів, які з’являться, не знайдеться, по-перше, стільки газу, а, по-друге, Європі не потрібно настільки багато газу».

Після закінчення побудови обох газопроводів разом через них можна було б щороку прокачувати 85 мільярдів кубометрів газу, у порівнянні із 125-ма мільярдами, які постачаються тепер через Україну.

У понеділок, через кілька годин після того, як Україна і Європейський Союз підписали угоду в справі газотранспортної системи, Путін погрозив переглянути відносини Росії з ЄС, кажучи, що угода з Україною необдумана, непрофесійна і несерйозна. Він сказав:

«Ми запропонували нашим європейським партнерам, недавно, на зустрічах на різних рівнях, об’єднати наші зусилля і разом надати кредити Україні. Нам відповіли, що Єврокомісія для України не має грошей. Чи це означає, що хтось хоче скористатися кризовими явищами в економіці, щоб відібрати в України її газотранспортну систему?»

Однак Володимир Омельченко сказав, що Київ скористався нагодою для продуктивної співпраці з несподівано активною Європою, частково з приводу побоювання, що російська енергетична монополія Газпром може збільшити свій вплив в Україні і частково з приводу глобальної економічної кризи:

«Коли немає фінансів і немає коштів виплачувати гроші для бюджетників, і країна знаходиться в надзвичайно глибокій фінансовій прірві фактично, то тут вже не думаєш, а що буде завтра і яка політика».

В угоді між Європейським Союзом і Україною не подано фінансових деталей. Проте в ній встановлено правила як для продуцентів так і споживачів, причетних до торгівлі газом. Вона також передбачає реформування керівництва газових компаній України, в основному для захисту іноземних інвесторів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG