Спеціальні потреби

Україна і ЄС узгодили принципи співпраці в газовій сфері


Україна і Єврокомісія узгодили принципи, за якими ЄС може допомогти Києву модернізувати газотранспортну систему. Про це у середу після переговорів із президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу заявив Президент Віктор Ющенко. Учасники наради кажуть, що поки що вдалося знайти спільне бачення моделі співпраці і не стали розкривати подробиць домовленостей.

Зустріч відбулася напередодні запланованої на 23 березня міжнародної конференції донорів, де буде обговорюватися можлива допомога Україні для розвитку її газотранзитних потужностей. Саме на ній планують підписати документи, які формалізують досягнуті домовленості. За словами учасників наради, план складатиметься з трьох розділів, які визначатимуть політичний, технічний та комерційний компонент проекту.

Віктор Ющенко згадав, що співпраця може вестися на суто комерційній основі, оскільки проект модернізації ГТС має бути прибутковим. До його фінансування можуть долучитися світові фінансові установи. Серед потенційних учасників називають Європейський інвестиційний банк, ЄБРР, Світовий банк та Єврокомісію.

Президент Ющенко також повідомив, що у цьому документі йтиметься і про необхідність уніфікації енергетичних систем України та Євросоюзу. Він наголосив на зацікавленості України в інтеграції своєї газотранспортної системи до європейської:

«Ми переконані, що формувати такого типу колективний інтерес – найкраща позиція для перспективного використання української ГТС».

Президент Єврокомісії Баррозу підкреслив зацікавленість ЄС у співпраці з Україною, однак зазначив, що вона буде ефективною за умови політичної стабільності в країні. Він закликав Президента Ющенка та Прем'єра Тимошенко об'єднати зусилля задля протистояння викликам фінансової кризи.

Київ зацікавлений у відновленні своєї репутації надійного транзитера російського газу, 80% якого йде до країн ЄС територією України. Європа постраждала внаслідок російсько-українського протистояння у січні цього року, коли європейські споживачі перестали отримувати газ. Водночас в інтересах України збільшити транзитні потужності своєї ГТС для задоволення зростаючого попиту на російський газ на європейському ринку. Тісніша співпраця із ЄС може допомогти Україні зберегти обсяги російського газу, що нині прокачують її територією. РФ планує спорудити два підводні газопроводи для зменшення залежності від країн-транзитерів.

XS
SM
MD
LG