Актуально
У Каліфорнії запитують: Де ж діваються бджоли?
Мирну тишу квітучих рядів мигдалевих дерев в каліфорнійській Центральній долині порушує лише тихе гудіння мільйонів бджіл, які перелітають з квітки на квітку, збираючи пилок до своїх вуликів. Бджоли є життєво-важливими для сільського господарства, оскільки вони опилюють такі рослини, як мигдаль, яблука чи голубицю. Однак останнім часом кількість бджіл меншає, оскільки їх уражають різні напасті, найостанніша з яких – вимирання бджолиних колоній, або КаБеКа, внаслідок якого бджоли без сліду зникають з своїх вуликів. А ті, що лишаються, є значно слабшими.
Каліфорнія, окрім кінофільмів і вин, славиться також мигдалем.
Довгі ряди дерев, які починають цвісти блідо-рожевими квітами наприкінці лютого, є багатомільярдною часткою каліфорнійської економіки і забезпечують 80 відсотків світового постачання горіхів.
Однак мигдальні дерева залежать від опилення, і тому бджолярство тут є великим бізнесом. Орін Джонсон – президент каліфорнійської Асоціації бджолярів – навчався професії від батька:
«Бджоли розміщуються серед дерев і літають від квітки до квітки різних сортів мигдалю і так опилюють плоди».
Для опилення дерев в Центральній долині на лютий-березень винаймають шістдесят відсотків бджолиних колоній країни. За можливість розмістити пасіку на термін від чотирьох до шести тижнів фермери платять від ста тридцяти до ста п’ятдесяти доларів за вулик.
Але від дві тисячі шостого року почались випадки вимирання бджолиних колоній, від чого втрачено від тридцяти до дев’яноста відсотків цих медоносних сімей.
З того часу – за урядовими даними - рівень щорічних втрат становить приблизно 33 відсотки.
На біологічному факультеті Каліфорнійського університету науковці уважно стежать за бджолиними колоніями і намагаються з’ясувати причину їх зникнення. Експерт Ерік Массен розповідає:
«Бджолярі передають нам заспиртованих бджіл для дослідів».
Серед причин вимирання експерти називають віруси, бактерії, забруднення довкілля і недоїдання бджіл через брак розмаїття культур.
Як вказує Ерік Массен, в деяких колоніях ситуація поліпшилась, але лишається серйозною проблемою в інших. Експерт пояснює, що бджоли долітають до найближчих квітів, а назад на задніх лапках приносять пилок.
Ерік Массен також пояснює, що коли у вулику стається КаБеКа, бджоли просто вилітають і не повертаються, лишаючи личинки помирати від голоду.
Лише час покаже, чи цьогорічні врожаї мигдалю були заторкнуті вимиранням бджолиних колоній.
А між тим Орін Джонсон готує свій мед до продажу. Він перевіряє, чи не закристалізувався продукт, і очищує шар воску. Як і мед, мигдаль також слід підготувати до продажу.
Каліфорнія постачає дев’яносто відсотків вирощеного у світі мигдалю. Дві тисячі сьомого року було вирощено майже 600 тисяч тонн горіхів на суму в півтора мільярда доларів.
Всі новини дня
Швейцарія продасть танки Німеччині, щоб замінити надані Україні

Німецький уряд привітав компромісне рішення Швейцарії, що дозволяє німецькій компанії Rheinmetall викупити у швейцарців кілька десятків танків Леопард-2 для поповнення арсеналів, з яких надана допомога Україні.
Жорсткі швейцарські закони про нейтральність забороняють пряме і навіть непряме постачання зброї до країн, які ведуть війну.
Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни.Віола Амгерд
Швейцарія, яка не входить ні в НАТО, ні в ЄС дотримується нейтралітету вже сотні років і уникла прямої участі в обидвох світових війнах, які вирували у Європі.
Але після відкритого російського вторгнення в Україну Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС проти Росії і заявляє про невійськову підтримку України.
Компромісне рішення з Німеччиною полягає у запевненнях Берліна, що танки з Швейцарії залишатимуться на території Німеччини, або в якійсь з країн НАТО чи ЄС.
Йдеться про частину з 96 танків Леопард-2, які Швейцарія раніше придбала в Німеччині.
26 вересня швейцарський парламент схвалив виведення з експлуатації 25 танків Леопард-2, щоб надалі продати їх Німеччині.
«Ми дуже задоволені і вдячні за це рішення, - цитує агенція Reuters німецького посла Міхаеля Флюґґера з інтерв'ю швейцарському телебаченню. - Нам ті танки потрібні. Вони заповнять порожнини у нас і в наших європейських партнерів».
Посол також натякнув, що Швейцарія, як провідний експортер зброї, мала б удосконалити свої закони.
«Ми разом з партнерами в НАТО закупили у Швейцарії багато зброї, устаткування, частин та боєприпасів і тепер ми хотіли б передати частину того Україні», - сказав посол.
Раніше Швейцарія заблокувала низку пропозицій постачання виробленої у Швейцарії зброї, яку українцям були готові надати Німеччина, Данія та Іспанія.
Міністерка оборони Швейцарії Віола Амгерд натякнула на бажання шукати компроміси.
«Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни», - сказала Віола Амгерд швейцарському мовнику SRF.
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
Форум