Спеціальні потреби

Крапка у прикордонній суперечці України і Румунії


Міжнародний суд ООН у Гаазі виголосив сьогодні свій вердикт у багаторічній суперечці між Україною і Румунією щодо розподілу чорноморського шельфу. В оприлюдненому 68-сторінковому рішенні суд визнав Зміїний островом, як на цьому наполягала українська сторона.Водночас суд визнав, що острів Зміїний не може вважатися частиною прибережної лінії України при визначенні серединної лінії при делімітації континентального шельфу та виключної економічної зони. Мовляв, острів Зміїний є досить віддаленим від берега. Це означає, що судді не погодилися із претензіями України на значне розширення виключної економічної зони. Суд ухвалив рішення в цій справі одноголосно, що, на думку українських дипломатів, свідчить про «однозначну об'єктивність цього рішення».

Рішення Міжнародного суду є остаточним. Вердикт не підлягає будь-якому оскарженню. Втім, ні суд ні ООН не мають якихось важелів для того, щоб змусити уряд будь-якої країни виконувати його приписи. Однак і Україна і Румунія вже висловили попередні оцінки рішення міжнародного суду і назвали його компромісним. Речник українського МЗС Василь Кирилич сказав, що вирок є досить грунтовним і вимагає додаткового вивчення. Напередодні він пояснював важливість владнання цієї суперечки:

«Врегулювання у правовий цивілізований спосіб цього довготривалого спору є винятково важливим для України. Це рішення відкриє можливості залучення обома сторонами інвестицій у цей регіон і надасть можливість використовувати його природні ресурси».

Багаторічна суперечка точилася за контроль над майже 12,5 тисячами квадратних кілометрів. Цю площу вважають потенційно багатою на вуглеводні. За оцінкою деяких експертів – до 100 мільярдів кубічних метрів газу. Однак через спірний статус території жодна із сторін не розпочанала на ній промислову розвідку. Тепер, кажуть і в Києві і в Бухаресті, після оголошення рішення Міжнародного суду обидві країни зможуть видобувати нафту і газ на поділених територіях.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG