Спеціальні потреби

В Україні критикують газові домовленості Тимошенко


Перемога чи поразка? В Україні неоднозначно оцінюють підсумки газових переговорів з Росією. Жорстка критика домовленостей, досягнутих у Москві Юлією Тимошенко, лунає з президентського табору. Сам глава держави своє ставлення до підписаних газових контрактів висловив ще у вівторок, назвавши їх «програшем». Однодумці Віктора Ющенка вдаються до різкіших коментарів.

Нова ціна на газ спричинить спад української економіки. Такий прогноз оприлюднив у середу уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. На його думку, підвищення газових цін відчутно знизить конкурентоспроможність української промисловості – зокрема хімічної та металургійної – на світових ринках.

Катастрофічні наслідки московських газових домовленостей малює інший представник команди президента, голова партії «Єдиний центр» Ігор Кріль. На його переконання, результатом може стати втрата Україною контролю над своїм національним надбанням – газотранспортною системою. Як застеріг лідер ЄЦ у поширеній заяві, привезена Тимошенко ціна в 450 доларів за тисячу кубів газу при незмінному тарифі за транзит «швидко підвісить Україну на борговий гачок». Далі – вимушений кредит у «Газпрому» на погашення боргу і захоплення українського газогону «за білоруським сценарієм». Як стверджує Кріль, Юлія Тимошенко «пішла на це свідомо» і відтак «зрадила національні інтереси України».

Тимошенко на переговорах з Путіним виступала в статусі не стільки прем’єра, скільки кандидата в Президенти України і добивалася, головно, політичної вигоди для себе. У цьому впевнений експерт, близький до президентського секретаріату, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. За словами політолога, з такою місією прем’єрка впоралась успішно. «Як кандидат у президенти Юлія Тимошенко у цій газовій угоді перемогла – виграла кастинг на лояльність і здобула підтримку з боку кремлівського керівництва», – заявив Карасьов на прес-конференції в Києві.

А інший експерт – директор Центру енергетичних досліджень Костянтин Бородін – наголосив на тому, що після московських переговорів Україна платитиме ціну за газ, яка є найвищою в Європі. За його словами, лише одна європейська країна – Румунія – платить більше; якщо ж врахувати більш коротке транспортне плече, то ціна для України – абсолютний рекордсмен у Європі. Як нагадав експерт, ці умови діятимуть впродовж десяти років. «Жорсткішої поразки Україна не знала ніколи», – заявив Бородін на прес-конференції в Києві. За припущенням експерта, на такі невигідні умови прем’єрка могла погодитися тільки під тиском.

На тлі розчарування новою ціною на газ в Україні уже починають лунати розмови про можливе розірвання підписаних контрактів. Рішення може бути прийняте на найближчому засіданні Ради з нацбезпеки та оборони. Таке повідомив журналістам голова парламентської фракції «Наша Україна – Народна самооборона» Микола Мартиненко. При цьому він застеріг від подібного повороту подій, що, на його думку, з новою силою розпалить щойно закінчену газову війну. Нове керівництво НУ-НСу, як виглядає, схиляється до підтримки Тимошенко. Лідер фракції Мартиненко назвав нападки на прем’єрку «політичними ревнощами», а його заступник Олександр Третьяков оцінив газові домовленості як «не перемогу, але й не поразку України». «Це та «золота середина» і той компроміс, якого слід було очікувати», – сказав Третьяков журналістам.

А тим часом сама Юлія Тимошенко, як завжди, випромінює впевненість у власній правоті. «Я горда тим, що Україна з газової кризи вийшла переможцем», – таку назву має заява прем’єрки, розміщена на урядовому порталі. Тимошенко наполягає: підписані контракти для України вигідні. В інтерпретації очільниці уряду, Україна платитиме ціну за газ, яка є найменшою в Європі. Що ж до критики, то її Тимошенко пояснює невдоволенням тих, хто заробляв на посередницьких газових схемах:

«Я хочу вам сказати, що це дійсно унікальні умови для України. І мені дуже дивно, що люди, які дуже добре розуміються на результатах, які досягнуті, сьогодні ще мають нахабство заявляти про те, що там десь порушені інтереси України».

Тимошенко на засіданні уряду в середу заявила:

«Я дуже добре знаю, хто в тих корупційних хабарницьких схемах був. І ті, хто був у цих хабарницьких схемах, сьогодні висловлюють незадоволення такими «поганими» умовами для України. Тому що – ну дійсно, де ж тепер хабарі отримувати? За рахунок чого Фірташ буде фінансувати політичні сили в Україні?»

І цього ж дня, під час прес-конференції в Кабміні, Тимошенко зажадала вибачень за звинувачення, які раніше лунали на її адресу. Мовляв, прем’єрка прагне позбутись посередника в особі «РосУкрЕнерго» лише для того, щоб замінити іншим, контрольованим нею.

Тимошенко категорично спростувала інформацію про те, що новим посередником на українському газовому ринку має стати структура під назвою «ГазпромЗбут України»:

«Весь обсяг природного газу, який буде надходити в Україну, буде закуповуватись НАК «Нафтогазом» у «Газпрому». Ніяких посередників на газовому ринку не буде».

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG