Спеціальні потреби

Oбама ставить карту на політику 'розумної сили'

Новообраний президент Барак Обама постійно наголошує на тому, що має намір відновити вплив Америки у світі, використовуючи стратегію «розумної сили», яка, як вважає він, є квінтесенцією ідей, культури та способу життя нації.

Необхідність у розробці цього поняття викликана тим, що, незважаючи на те, що американська армія на сьогодні є однією із найкраще тренованих і найбільш озброєних у світі, її репутація і впливи США у світі завдяки воєнному фактору помітно зменшується.

Нещодавнє опитування, проведене дослідницьким центром «П’ю» (Pew), свідчить, що за останніх вісім років позитивне ставлення до США зменшилось у 26-ти із 33-ох країн, у яких проводили це опитування.

Ненсі Сноу, доцент Університету публічної дипломатії у Нью-Йорку каже, що сам факт обрання чорношкірого президента може зміцнити позицію США у світі.

«Світ із затамованим подихом чекав на перемогу Обами, що і трапилося. Я думаю, що відбулося миттєве зменшення антиамериканських настроїв. Інше питання – як довго це триватиме, оскільки тепер Обама мусить керувати».

В ніч своєї перемоги на виборах Обама пообіцяв відновити лідерство Америки у світі.

«Тим, хто питає, чи американські дороговкази світять так само яскраво, сьогодні ми ще раз довели, що справжня міць нашої нації не у нашій військовій силі, не у нашому багатстві, а у наших ідеях: демократії, свободі, можливостях і невмирущій надії».

Обама пообіцяв новий напрям для американської нації. Очікується, що одним із його перших розпоряджень в Овальному кабінеті буде закриття американської військової в’язниці на базі ВМС США в Ґвантанамо, Куба. Він також заявив, що Сполучені Штати не застосовуватимуть тортур на допитах в’язнів. Ненсі Сноу так прокоментувала це:

«Він сказав, що хоче відновити довіру до уряду, відновити віру в лідерство Сполучених Штатів як вдома, так і за кордоном».

Сноу додає, що реалізувати політику розумної сили Обамі можуть допомогти його ораторські здібності та багатонаціональне коріння.

Одним із найбільших критиків політики «розумної сили» був колишній міністр оборони в адміністрації Буша Дональд Рамсфельд. Він казав, що популярність – явище скороминуче, яке не може визначати закордонну політику США. Однак теперішня адміністрація якраз і зазнала найбільшої критики за ігнорування поглядів інших націй, у тому числі і стратегічних партнерів США. Очікують, що адміністрація Обами кардинально змінить цей курс. Так гадає Крістін Лорд, експерт інституту Брукінґса у Вашингтоні.

«Коли американці покажуть, що вони прислухаються до думок інших, і хочуть допомогти у вирішенні тих проблем, з якими зіштовхнувся мусульманський світ сьогодні, можливо, саме це якраз і збільшить безпеку США».

Водночас експерти застерігають, що багатьох людей у США і за кордоном, які покладають на Обаму занадто високі очікування, може чекати неминуче розчарування.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG