Спеціальні потреби

Конфлікт щодо газу загострюється напередодні саміту


Газова війна не минеться для Росії та України безкарно. Про це заявила Чехія, яка нині головує у Євросоюзі. Як сказано в гострій заяві, оприлюдненій у п’ятницю, «нинішня ситуація завдає шкоди довірі до Росії як країни-постачальника і до України як країни-транзитера». Ця ситуація «матиме фінансові, економічні та політичні наслідки для обох країн», – мовиться в документі, що закликає до негайного поновлення поставок газу в Європу.

Як залагодити російсько-український конфлікт і відновити потік блакитного палива зі Сходу на Захід, зацікавлені сторони обгорюватимуть на міжнародному газовому саміті в суботу 17 січня. Зустріч призначив у Москві російський Президент Дмитро Медведєв, а у Єврокомісії планований саміт назвали «останнім і найкращим шансом» для Росії та України, щоб порозумітися.

Однак питання про те, чи братиме участь у цьому саміті Україна, досі залишається відкритим. Напередодні українські керівники заявили про свою незгоду з його проведенням у Росії, яка є стороною конфлікту, і закликали перенести зустріч до котроїсь з європейських столиць.

Достеменно відомо, однак, що в суботу до Москви вилітає Прем’єр-міністр України. Цими днями Юлія Тимошенко та її російський колега Володимир Путін досягли домовленості про поновлення українсько-російських газових переговорів на міжурядовому рівні.

Проте напередодні російського візиту прем’єрки на її адресу пролунала чергова порція звинувачень від президентського секретаріату. Тимошенко «залишається «на гачку» у російських спецслужб, і це змушує її вдаватися до дій, які загрожують національній безпеці України». Таке припущення оприлюднив у п’ятницю заступник глави секретаріату Роман Безсмертний, закликавши Генпрокуратуру розібратися з діями прем’єрки у газовій сфері.

Натомість у п’ятницю в столиці України відбувся свого роду «альтернативний» до московського газовий саміт. Президент України Віктор Ющенко запросив на зустріч у своєму секретаріаті представників десяти країн-споживачів російського газу. Обговорити енергетичну безпеку до Києва прибули Президент Словаччини Іван Гашпарович, Прем’єр-міністр Молдови Зінаїда Гречана та міністр закордонних справ Польщі Радислав Сікорський. Чекали також на польського Президента Лєха Качинського, проте він не зміг прилетіти через проблеми з літаком.

А тим часом ситуація з постачанням російського газу в Європу далі залишається без змін. Російський Президент Дмитро Медведєв у п’ятницю знову звинуватив Україну в крадіжках експортного газу та зажадав негайно поновити перекачування газу в Європу. Українська сторона знову відповіла тим, що качати можна тільки те, що є. Як стверджують у «Нафтогазі України», аби транзит до Європи відновився, російський «Газпром» має постачати необхідний обсяг – 300 мільйонів кубометрів газу щодоби.

І під кінець дня у п’ятницю російська сторона підкинула ще трошки хмизу у вогонь конфлікту. Росія не збирається постачати в Україну технологічний газ, необхідний для прокачування блакитного палива газогонами. Про це заявив Прем’єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін. При цьому російський прем’єр назвав ціну, яку має сплатити за технологічний газ Україна – 730 мільйонів доларів за перший квартал нинішнього року.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG