Спеціальні потреби

В Україну прибула перша група "газових" спостерігачів ЄС


У п'ятницю в другій половині дня до Києва прибула перша група європейських спостерігачів, які слідкуватимуть за транзитом російського газу через територію України. «Газпром» погодився відновити постачання палива до Європи лише за цієї умови.

Переговори в телефонному режимі тривали усю ніч, кажуть керівники Єврокомісії. Керівники ЄК говорили і з українським президентом, і з керівництвом РФ. Врешті-решт вдалося досягти порозуміння і погодити усі деталі перебування експертів на газоперекачувальних станціях на східному і західному кордоні України. Групи складатимуться із фахівців європейських газових компаній, представників «Газпрому» і «Нафтогазу». Вони праюцюватимуть як з української, так і російської сторони східного кордону і контролюватимуть обсяги газу, що надходитимуть в Україну і з неї. Таким чином, українська сторона прагне довести, що всупереч звинуваченням росіян, не краде транзитного газу. Однак поки що домовленості навіть не встигли зафіксувати на папері. Тому не виключено, що можуть виникнути якісь непорозуміння. Попри це, речниця Єврокомісії Піа Аренкільде Гансен каже, що нині для відновлення газопостачання ЄС не залишилося перешкод:

«Всі умови для відновлення газопостачання виконані. Зараз час знову відкрити засувки і дати європейським споживачам призначений їм газ».

В ЄС вже рахують години, до моменту, коли «Газпром» відновить постачання газу українською ГТС, зазначає речник Єврокомісії Ферран Терраделас Еспуні:

«Росіяни обіцяють, що відновлять постчання газу за 30 годин. Українці кажуть, що транзитують цей газ до європейського кордону за менш ніж 36 годин з моменту, коли почануть отримувати газ. Це означає, що менш ніж три дні з моменту відновлення газопостачання знадобиться для доставки газу європейським споживачам».

Втім, напередодні українська сторона висловила готовність скоротити цей час до 12 годин, надавши влансний газ із підземних сховищ на заході країни. Але ці домовленості запрацюють лише після того, як спостерігачі прибудуть на перекачувальні станції. Коли це станеться, у ЄК поки що не знають.

Оглядачі зазначають, що домовленості можуть вирішити лише частину проблеми, і тільки тимчасово – а саме відновлення транзиту російського газу до ЄС. Адже «Нафтогаз» і «Газпромом» й досі не узгодили, скільки російська монополія буде платити за ці послуги, і за якою ціною газ отримуватимуть українські споживачі. Невирішеність цього питання може призвести до нових відключень газу, вважає речник Єврокомісії Ферран Терраделас Еспуні:

«Домовленості, які ми сьогодні досягли, усувають камінь спотикання лише на шляху першої пріоритетної проблеми – відновлення газопостачання споживачів ЄС. Решта проблеми залишається. Це – двостороння комерційна суперечка між Україною і Росією. Вона має бути розв'язана двома сторонами. Ми вимагаємо від обох сторін повернутися за стіл переговорів і укласти довгострокову угоду, яка б призвела до вирішення суперечки, що призвела до цієї ситуації, завдала шкоди європейським споживачам, зробила країни ЄС заручниками і непоправно зашкодила репутації обох сторін, як постачальнику, так і транзитеру газу».

Втім у цьому питанні, сторони поки що не демонструють схильності до компромісів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG